| ionut32eu a întrebat:

Salut am un galaxy s plus i9001 si vreau sa stiu cat trebuie lasat la incarcat prima oara apoi dupa ce se descarca de tot bateria cat trebuie lasat la incarcat?

Răspuns Câştigător
| EdwLo a răspuns:

De fapt ce-a zis Mr Alex e o mare prostie. Una imensa chiar. Bateriile pe Li-Po nu necesita un pas de 12h x 3z, asta e ceva pentru telefoanele de acum 10 ani.

Descarcarea completa si incarcarea completa a unei baterii Li-Po ii scade din durata de viata, intr-adevar e posibil sa te tina mai mult bateria, dar sa aiba durata de viata de doar jumatate decat ar fi trebuit ea sa aiba.

Si oricum in ziua de azi orice telefon are un mic cip care se ocupa de alimentarea telefonului. Adica, il poti lasa tu si 20 de ori, el nu va incarca niciodata continu. In clipa cand aceasta ajunge la pragul de 100% opreste automat alimentarea cu curent. Si o mai porneste in momentu cand scade undeva pe la 90% etc.

Oricum cauta pe google. Si daca nu ma insel, ar trebui sa ai un manual cu instructiuni in limba romana? Dificil sa citesti? big grin

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciclul de formatare al oricarui acumulator este de 12 ore si trebuie repetat de 2-3 ori, cu descarcare completa, pentru a intra in parametri maximi de functionare.Numai bine.

| MrAlex a răspuns:

Cand s-a descarcat il lasi 12 orewinking de 3 ori ii faci asa