| Justusee34 a întrebat:

Salut, am un GOCLEVER NETBOOK I102.
Nu am incarcator dar as vrea sa improvizez cum as putea sa il incarc.

Model: Netbook I102
Battery: 5200mAh/7.4V Lithium-ion
Input:9v/2A

Am incercat sa il incarc cu
DVE Switching Adapter
Model DSA-24PFD-15 FEU 120200
Input 100-240V ~ 50/60Hz 0,8A
Output +12v -_-_-_2A
Nu a mers

Dar cu un
AC Adaptor
Model SR-829R
Input AC100-240V~50/60Hz 0,3A
Output 5,5v-_-_-_ 1A
Mi s-a aprins Ledul Rosu de la incarcare dar nu incarca aproape deloc
Cu ce Adaptor as putea sa il incarc?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti folosi un incarcator care are iesirea (output) de 9V pe minim 2.5-3A.
Trebuie sa ai GRIJA MARE la POLARITATE (+ si -), altfel se poate arde!

Eu as merge intai la un service de laptop-uri sa incerce acolo cu un alimentator compatibil, daca laptop-ul este macar functional.
Doar daca raspunsul este DA, atunci m-as mai ocupa cu el in continuare.

| Justusee34 explică (pentru Bula):

Gaura la alimentare este mica (la fel ca mufa jack 3.5mm) iar langa gaura arata un desen cu polaritate - si +

| Bula a răspuns (pentru Justusee34):

Poti face o adaptare de la un alimentator la acel jack (sau sa folosesti un alimentator universal de laptop, cu adaptor potrivit).