| Razvan_DM_1996 a întrebat:

Hello. As avea si eu o nelamurire, adaptorul meu pentru laptop [ Rain - Universal AC/DC Adapter - Model:RA-3156 - Input big grinC9~15V 8.0A AC100~240V/50 ~60Hz OUTPUT : DC12/15/16/18/19/20 V 4.5A DC22/24V 4.0A DC5V 1A(USB PORT ) ] are o problema cu mufele acelea { input } in care intra cablul. Am incercat peste tot si nu le pot face nimic, insa am remarcat ca atunci cand ii bag in INPUT mufa de la incarcatorul pentru wirelles, acesta functioneaza { se aprinde }. Laptopul meu se incarca de la minim 15 V incolo si imi e frica sa setez mai mult voltajul. are ceva daca il setez la 16V? { adaptorul pentru laptop are voltajul reglabil de la 12 pana la 24 } { incarcatorul pentru wirelles este un model ENG ELECTRONIC model :3A -152WT12 cu Input :220-240V si 50-60Hz 0.4A OUTPUT: 12V - 1.0 A. MULTUMESC ANTICIPAT, DAU FUNDA PT UN RASPUNS CORECT!

1 răspuns:
| Cronki a răspuns:

Nu prea am inteles mare lucru ca am somn, dar cred ca e usor oxidata mufa (lamela internă) de la incarcatorul universal. Desi un 16V nu-i asa mult insa in timp, poate slabi vreo rezistenta! Verifica mai intai daca nu e oxidata mufa de la incarcator, si daca ai curent pe mufa la setarea de 15V.