| TanaseȘtefan a întrebat:

Salut, am un hard disk, cred ca este un hdd de desktop, mai pe scurt mi am gasit pc ul vechi, cred ca s-a stricat sursa, se aprinde 2 sec dupa iar se stinge, faza e ca, am demontat hard disku si sunt curios ce am prin el. https://imgur.com/a/Y1jq9qb
Arata asa si nu stiu cum sa ma conectez la el cu laptopul. Am cautat niste adaptoare si am vzt ca unele sunt pentru 2.0 2.5 (laptop din cate stiu) si 3.5(desktop) si sunt adaptoare diferite, un baiat mi-a zis ca hard disk ul meu este unul 3.5 (eu n am nici o idee ce diferente au) si mi-a aratat un adaptor de vreo 70 de lei, faza e ca n am de unde sa stiu daca mai este bun si cum sa verific asta, nu vreau sa dau 70 de lei plus transport si dupa sa vad ca nu merge. Plus, daca ai un adaptor stiu ca il poti tine ca pe un hard disk extern. Intrebarea mea este, cum verific daca mai este bun si daca merita sa dau 70 de lei pe un adaptor si sa il folosesc ca pe un extern, tin sa mentionez ca pc ul avea celeron 1.6 si win xp, adica hard diskul este cam vechi.

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar din ce an este ca in poza arata rau plin de praf crezi tu ca mai merge acela? Sau cauza pentru care nu merge de fapt pc ul nu este sursa ci chiar hardul o fi bulit.Mai bine cumperi alt hard nou si il pui in pc si vezi este sursa defecta sau era hardul gasesti pe olx hard discuri dar sa fie exact modelul acesta care l ai scos din PC ca sa se potriveasca mufele.

| sierra1 a răspuns:

După noroiul de pe el, nu cred că mai recuperezi ceva. A fost pe Titanic cumva?

și dacă tot insiști, de asta ai nevoie

https://conectica.ro/......ird-ausi01

| TanaseȘtefan explică (pentru sierra1):

D ala mi-a aratat si baiatul ala, si nu, nu am fost pe titanic dar a fost un timp in ploaie, acum l-am lasat in casa la caldura si l am sters cu o carpa uscata.

| TanaseȘtefan explică (pentru sierra1):

Imi trebuie aia si atat? Pe ytb am vzt ca imi mai trebuie cateva cabluri sau imi da si cablurile alea dar nu sunt in imagine? Aici am vzt https://youtu.be/i1PngO6UbGs

| VoidEternal a răspuns (pentru TanaseȘtefan):

laughing

Nu te mai stresa. Șansele să mai poți recupera datele sunt aproape de zero.

PS: computerele nu sunt "all weather". Chiar te aștepți să mai meargă după ce a stat în ploaie?

| TanaseȘtefan explică (pentru VoidEternal):

Nu prea cred, d aia nici nu vr sa dau 88 pe un adaptor si sa ma uit la el si el la minelaughing)

| sierra1 a răspuns (pentru TanaseȘtefan):

Nu fă ce vrei, eu ți-am spus deja de ce ai nevoie

| VoidEternal a răspuns:

Mergi la un service de pc-uri să-ți copieze datele pe un hard extern. Te costa cam tot atât dar dacă nu merge măcar nu mai plătești nimic. Dacă e foarte vechi trebuie sa ai grija la interfața, e posibil sa nu fie sata ci IDE. E de 3.5. Fa o poza și cu mufele și îți zic eu ce interfața are. Bănuiesc că e ide.

Răspuns utilizator avertizat