| 9mmChris a întrebat:

Salut, am un i3 10100 si o placa de baza b460m pro vhd, problema e ca shared memoryul placii integrate e setat default la 4 gb si din bios am doar optiuni de la 12 la 64 mb, mai ales ca nu se schimba daca le aplic.
As vrea sa il reduc la 1gb dar nu am cum.
Ajutor

4 răspunsuri:
| Trixt3r a răspuns:

Nu prea ma pricep si spre surprinderea mea este prima data cand am auzit de shared memory, mai ales pentru ca sunt putini cei care folosesc placi video integrate.

M-am documentat putin si din cate inteleg, partea de shared memory pare sa fie benefica doar daca ai placa video on-board sub 2GB Vram iar cu ajutorul la shared memory poti sa mai sacrifici niste RAM normal sa-l transformi in Vram.
Nu am gasit surse care sa mentioneze astfel de convert la placile video de peste 2GB Vram - deci am tras concluzia ca undeva la 4GB de Vram este limita, daca nu chiar mai jos.

| 9mmChris explică (pentru Trixt3r):

Mie imi sacrifica jumatate din ram
si de aici trag concluzia cu freeze ul la loading textures
din 8 gb ram am 4 la shared si 4 normali
si e rau asa
iar bios ul nu ma ajuta prea mult incat sa il reduc la 1 gb

| Trixt3r a răspuns (pentru 9mmChris):

Esti sigur ca nu ai windows-ul pe 32 de bits si nu asta este motivul pentru care pierzi 4gb de ram?

| 9mmChris explică (pentru Trixt3r):

E windows enterprise pe 64 de biti..deci nu..nu asta e problema
mai ales ca pe gta 5 imi arata ca memoria video are 4gb