| anonim_4396 a întrebat:

am un intel quad core 2.7 ghz si 3.5 gb rami (uzuabili)(nu stiu exact intelesul pe care il poate avea) folosesc ca si program de optimizare advanced system care4(l-am pus in locul lui tune up utilities 2010) si antivirus kaspersky 2011. problema este ca start upul( deschiderea ) se face destul de greu, cum pot sa rezolv problema?(vreau sa stiu si daca este de vina antivirusul sau advanced system care) precizez ca inainte sa am system care si kaspersky cand foloseam nod ca antivirus si tune up se deschidea mai repede, vreau sa fac mai rapid start upul fara sa sterg actualele programe

Răspuns Câştigător
| Narcis2007 a răspuns:

Nare nicio treaba deschiderea cu procesoru sau ramii(nu pentru tine)...problema e hardul...nu incarca destul de repede datele(nu are viteza de citire mare)

5 răspunsuri:
| smerti a răspuns:

Intra in start, run, scrii : msconfig si intri in starup si it alegi programele care vreai sa se incarce de la inceput si care nu adica configrezi viteza dupa placul tau. Alegi varianta optima intre viteza si calitate.

| smerti a răspuns:

Daca nu stii cum se face instalezi programul team viewer 5, apoi pe skype ma adaugi in prieteni : abotnari333, apoi o sa imi dai id-ul si pasword-ul din team viewer si o sa te ajut

| TSO7 a răspuns:

Si eu am o problema cu durata pornirii compului. Nu am nici pe departe un comp atat de bun ca al tau si nici nu folosesc antivirus(mi se pare o pierdere de memorie RAM).
La inceput cand am re-instalat windows-ul pornea in maxim 1minut acum dureaza cam 4-5minute pana sa pot intra pe net.
Personal nu prea cred ca ai ce face, poate re-instalearea sistemului de operare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Smerti am facut asta, am facut si chestii mai dificile tot in mersi config am bifat no gui startup sau ceva de genu am scris si acolo sus la number of procesors 4 si e la fel, ma gandeam ca poate mai e o chichita pe care nu o stiu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inca ceva, care face calculatorul sa mearga mai bine si mai rapid tune up 2010 sau advanced system care 4?