| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Am un laptop Acer Aspire E1-522,atunci cand il deschid imi apare o chestie cu linux linpus astept putin apoi imi apare o fereastra si apoi gata ma pune sa scriu ceva gen /GPL, ce as putea sa fac sa instalez Windows xp sau 7?

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Uite, linux e un sistem operativ bun, insa cum suntem atat de ignoranti ne rezumam in a folosi windows macOS sau android. cred ca ai cumparat laptopul cu linux. ok, insa daca vrei sa nu ai multe dureri de cap instaleaza ceva de Microsoft. nu sunt fan Microsoft insa e sistemul operativ cel mai utilizat dupa cum spun statisticile, adica peste 91%. deci cred ca cel mai bine e sa-ti instalezi asa ceva. daca nu stii apeleaza la cineva sau daca te crezi in stare...chiar tu. nimeni dintre noi nu s-a nascut destept sau invatat. si laptopul atata timp cat primeste curent nu e stricat. asa ca pune-te pe treaba. ps: linux are peste 400 de comenzi, iar eu ca foarte multi nu sunt unul din cei ce merg bine in linux.

11 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Sa formatezi HDD-ul, sa-l partitionezi si sa instalezi windows! Simplu!

| gelu1970 a răspuns:

Ce sistem operativ ai acum? caracteristicile laptopului care sunt? suporta windows 7? eu xp nu as instala, decat ca ultim recurs. incepand cu 14 aprilie 2014 Microsoft nu mai ofera asistenta tehnica pentru xp. e finalul erei xp. daca vrei sa mergi ca racul...instaleaza xp. Bafta.

| bubulete a răspuns (pentru gelu1970):

Nici nu stiu ce OS am dar sunt sigur ca este linux linpus si atunci cand il deschid imi apare o chestie neagra si trebuie sa scrriu comenzi in ea.

| gelu1970 a răspuns (pentru bubulete):

Probabil ca e linux. vezi cum poti obtine o imagine iso de windows 7 si il instalezi. marca si modelul de Acer ce il ai daca e model standart iti suporta w7 chiar si w8.

| bubulete a răspuns (pentru gelu1970):

Gelu1970 acum mi-am dat seama de problema dar care este comanada la linux care trece de la interfata de comenzi la ceva de genul winxp?

| bubulete a răspuns (pentru gelu1970):

Gelu1970 in cele din urma am instalat windows 8.1 profesional si chestia enervatnta a fost ca nu aveam dvd-cd writer asa ca am cumparat unul extern.

| gelu1970 a răspuns (pentru bubulete):

Ai facut o alegere buna. deci ai un laptop fara dvd writer. ca ai luat una externa e utila. daca nu, windows il poti instala si dintr-un stick usb.
important
trebuie sa activezi windows, altfel in scurt timp o sa ramana infunctional.

| bubulete a răspuns (pentru gelu1970):

Stiu de aceea am achizitionat licenta la windows, dar sa stii ca le am in domeniu si am vrut cateva sfaturi sper ca ma intelegi.

| gelu1970 a răspuns (pentru bubulete):

Ai achizitionat? deci esti un tip legal. e ok. daca ai licenta reala de windows, ok. spui ca ai instalat w8.1, insa Microsoft nu vinde licente 8.1 ci doar 8. 8.1 se poate obtine dupa aceea din windows store, gratuit daca ai o licenta adevarata. insa asta nu e treaba mea. ma bucur ca iti merge bine laptopul. sa te tina 100 de ani.

| bubulete a răspuns (pentru gelu1970):

Da "sunt un tip legal". Multumesc anticipat.

| gelu1970 a răspuns (pentru bubulete):

Uite, linux e un sistem operativ bun, insa cum suntem atat de ignoranti ne rezumam in a folosi windows macOS sau android. cred ca ai cumparat laptopul cu linux. ok, insa daca vrei sa nu ai multe dureri de cap instaleaza ceva de Microsoft. nu sunt fan Microsoft insa e sistemul operativ cel mai utilizat dupa cum spun statisticile, adica peste 91%. deci cred ca cel mai bine e sa-ti instalezi asa ceva. daca nu stii apeleaza la cineva sau daca te crezi in stare...chiar tu. nimeni dintre noi nu s-a nascut destept sau invatat. si laptopul atata timp cat primeste curent nu e stricat. asa ca pune-te pe treaba. ps: linux are peste 400 de comenzi, iar eu ca foarte multi nu sunt unul din cei ce merg bine in linux.

| stefan0002 a răspuns:

Asculta intaleaza windows xp sau reinstaleaza windowsul pe care il folosesti.