| waZZup123 a întrebat:

Am un laptop Acer extensa 5220 si am windows 8 pe el. vreau sa l resetez si mi-am facut un stick bootabil. chestia e ca nu pot intra in bios. cand deschid pcul nu mi apare ce tasta trebuie apasata. si totusi am incercat ai cu f2 si del si f12 si multe altele. vreo idee?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Marca: Acer
Modele: Aspire, Power, Extensa, TravelMate, Ferrari, Altos
- se apasa Del sau F2 imediat dupa pornirea laptopului.
- laptop-urile Acer mai vechi pot utiliza combinatia Ctrl+Alt+Esc sau doar tasta F1 pentru accesarea BIOS-ului.
Variante sunt multe:
Delete
F1
F2
F3
F5
F10
Escape
Insert
Control + Escape
Alt + Escape
Control + Alt + Escape
Control + Alt + Enter
Mai este o solutie ce o poti incerca. Scoate-i alimentarea si bateria. Lasa-l o jumatate de ora asa (intre timp mai apasa pe butonul de pornire ) apoi monteaza acumulatorul si alimentarea la loc. Poate fi o problema de BIOS.

| waZZup123 explică (pentru Salontanul):

A fost o problema a bios ului. imediat dupa ce am apasat ctrl alt esc mi a bipait de cateva ori dupa care a aparut surprinzator in coltul din stanga jos "press f2 to setup" yuppy... am reusit in cele din urma. mersi fain :d

| Salontanul a răspuns (pentru waZZup123):

Multumesc si eu. Ma bucur ca ti-a mers. Ceea ce ti-am spus cu scoaterea alimentarii rezolva si problema de BIOS. BIOS-ul este memorie eprom regenerabila.