| CASTRAVETE112 a întrebat:

Am un laptop Asus la care s-a stricat placa de baza.
Are un I5-6300 hq, 8 RAM. HDD 1000 GB, si o placa video 950m 2GB. Am decis sa nu îl mai repar deoarece prefer un calculator și să îl dau pentru piese la un service. A zis că mai mult de 300 nu poate să îmi dea. Merita sa il dau pentru atât? Bineînțeles costul reparației poate ajunge și la 300€, de aceea vreau să îl dau pentru piese.

10 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Din ce oras esti? Un reballing costa maxim 400 RON.

| CASTRAVETE112 explică (pentru GabiDumitrescu):

Suceava. Reballing-ul se poate face daca a avut un soc electric?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CASTRAVETE112):

Depinde. Depinde ce a tuflit pe acolo. Nu ai drum prin Iasi? Pe mine m-a costat vreo 340 RON reballing la un laptop de 10 ani, am primit 3 luni garantie, merge bine-mersi. Vezi Artcore.ro

| NLS a răspuns:

NU il da pe 300 lei sub nici o forma.
Cauta sa il repari la un service, si il vinzi pe urma, la pret corect.
Functional, ar valora in jur de 1500-1700 in functie de cum functioneaza per ansamblu, racire, silentiozitate, etc

| Bizon95 a răspuns:

Isi cam bate joc ala de tine cu 300 lei

monitorul costa vreo 2-300lei
hdd-ul costa tot 2-300 lei
procul poate fi scos, e foarte putin probabil sa fi suferit soc, si ala valoreaza destul
memoria, cel putin vreo 70
etc.

DAR tu ai scris soc electric, CE INSEAMNA... EXACT?!?
pentru ca un soc electric NU poate sa strice un laptop ci doar incarcatorul, iar daca bateria e connectata atunci SI MAI PUTIN PROBABIL (se recomanda sa tii bateria conectata, CHIAR DACA ACUMULATORII SUNT TOTAL DUSI, pentru ca in baterie e un circuit de protectie anti... SOC ELECTRIC), deci incearca sa ii scoti bateria si sa il bagi la alt incarcator, eventual unul universal care costa vreo 50 de lei (si daca chiar nu vrei sa pierzi banii, daca nu merge, il poti lua in asa fel incat sa il poti trimite inapoi ca retur)

DECI, pun pariu ca l-au dus la un service sa "evalueze" problema, ala a vazut ca se poate repara IEFTIN asa ca ti-a oferit mai nimic pe el pentru ca te-a vazut... necunoscator in domeniu

PS daca rezolvi problema, cum am spus mai sus, chiar fara baterie, iei cel putin 1500lei pe el, un laptop cu placa video de gaming...

| Drsss a răspuns:

Nu cred ca merita 300 de lei...totusi este un laptop decent, procesorul nu este atat de vechi, parerea mea sa mai verifici si la alte service -uri, poate cineva o sa iti ofere mai mult. Baftă!

| Mutzi a răspuns:

In nici un caz. Doar ramul si hardul valoreaza 300. Plus ca cu 300 nu ti faci calculator.

| CASTRAVETE112 explică (pentru Mutzi):

Bani am și alții și mai strâng pentru PC. Era vorba că mi se pare cam puțin 300 lei

| Paduraru_Stefanut_1990 a răspuns:

Nu merita 300 lei, merita mai mult, o placa de baza nu consta mult, o placa de baza buna care iti merge cu laptopul nu costa 300 euro, costa in jur de 200 lei cred. Chestia e ca astia de la service o sa-ti cumpere laptopul, o sa-l repare si o sa-l vanda la 1800 lei ca atat ar costa, si se fac cu bani, incearca sa-l repari dar cauta alt service nu ala care au zis ca trebuie 300 euro, daca il repari si il vinzi pe olx o sa iesi pe profit mare

| NuAmNume1241 a răspuns:

Buna! Nu cred ca merita sa il dai pe 300 de lei... deoarece poate fi recuperat procesorul, memoria ram, placa video, hdd-ul / ssd-ul si chiar display-ul, toate acestea valorand pe undeva pe la 600-800 lei ( in contextul in care sunt folosite deja ).