| VortexExplorer a întrebat:

Salut,am un laptop Asus tuf fx505dt și am șters într-o seară tastatura cu un șervețel umed care a lăsat mai multă ‘apă’ ca de obicei,(de când am laptopul tot cu șervețel umed îl șterg),laptopul fiind închis când l-am șters, apoi a 2 zi pe la amiază l-am deschis și nu îmi mai merg vreo 15 taste,iluminarea merge pe toate tastele dar unele nu mai merg, sunt șanse să se poată repara sau trebuie înlocuită?

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Trebuie sa mergi cu ea la un service de reparatii IT, sa se uite la laptop, il desface si vede daca solutia care a patruns la tastatura a creat deja probleme iremediabile si trebuie tastatura noua, sau aceasta poate fi curatata corect si o sa mearga! Desi ma indoiesc ca mai functioneaza daca a patruns solutie la circuite, vorbim de tastatura laptop care este diferita de cea de la PC-uri!

Pe viitor numai sterge cu servetele umede, exista servetele care nu lasa "apa", si nu sunt scumpe unele speciale sa le zic asa, altele nu speciale dar nu imbibate cu solutie, eu folosesc la laptopul meu niste servetele universale W5 se gasesc doar in LIDL si nu am avut probleme pana acum, acest model de servetele > https://offers.kd2.org/......2aca48.jpg

| anonimg a răspuns:

Se poate repara.