| Stancescu14 a întrebat:

Am un laptop Asus TUF FX505DU care se încinge in partea dreapta. De exemplu se încinge când mă joc GTA V la setări ultra ajung temperatura procesorului chiar și peste 90°. Am încercat și cu cooler și tot nu scade temperatura. Ce pot face pentru a scade temperatura laptopului?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

E praf mult sau e ventilatorul e stricat

| nicu991 a răspuns:

Primul pas: curatare radiatoare si schimbare pasta termoconductoare CPU/GPU.
Al doilea pas: pozitionarea laptopului pe-un cooling pad care are flux de aer decent.
Al treilea pas si cel mai important: reducerea detaliilor vizuale in jocuri si micsorarea rezolutiei grafice care vor avea un impact major asupra utilizarii GPU. Se gasesc pe net tutoriale cum sa-ti configurezi placa video Nvidia prin intermediul Nvidia Control Panel => Manage 3D settings. De preferat setari "Performance" in locul celor "Quality"

| InsaneZor00 a răspuns:

I-ai schimbat pasta termoconductoare?

| Stancescu14 explică (pentru InsaneZor00):

Nu e schimbata pasta

| Simpatic a răspuns (pentru Stancescu14):

Deja ti-ai raspuns de ce se incinge!