| Adiiancuu200033 a întrebat:

Salut,am un laptop Asus tuf,se aude un bazait in el,cand misc de mouse afecteaza acel bazait, ce ar putea fi?
Dau funda!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

SSD-ul e un circuit asemanator cu o placuta de RAM, in conditii normale nu emite zgomot, si nu se misca absolut nimic in el
(in concluzie nu vibreaza decat daca vibreaza carcasa laptopului din alte motive).

SSD-ul poate sa emita totusi un zumzet, sau la fel, placa de baza poate sa emita un bazait, cand sursa nu e bine ecranata, sau cand VRM-ul placii de baza e construit anapoda.

Niciuna dintre probleme nu le poti rezolva tu, ar trebui dus intr-un service de cartier, sau trimis la garantie, daca problema e cu adevarat deranjanta si mai ai garantie.

Tot ce poti face tu e sa incerci un alt SSD, presupunand ca ai in casa asa ceva. De cumparat nu merita, pentru ca sansa sa fie de la el e sub 5%.

Mai degraba banuiesc placa video, daca admitem ca e o componenta anume, in afara placii de baza si a sursei.

Du-l intr-un service de cartier (unul recomandat si de alte persoane) si o sa-ti arate baietii cand e desfacut de la ce apare zgomotul.
Acolo se poate vedea daca deschis mai face zgomot, pot schimba SSD, RAM, pot verifica daca sunt stranse elementele ce apartin de racire, pot vedea daca vibreaza vreunul din ventilatoare, etc

NU il lasa acolo de pe o zi pe alta, le spui sa te cheme cand au timp de el.
Inventezi ca ai nevoie de el, etc.

7 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

1)
Sunetul acela poate proveni de la un HDD, corelat cu un procesor mai slab. (cand misti de mouse, procesorul incepe sa lucreze mai intens, si HDD-ul lucreaza si el, probabil sa scriu niste log-uri )

2)
Mai poate fi si de la ventilatoare. Posibil sa fie infundate cu praf, si de acolo zgomotul.
Cand procesorul incepe sa lucreze, ventilatoarele isi maresc turatia.
Un ventilatoar ce lucreaza la 30% din turatia sa, nu produce un zgomot deranjat, practic cat e nou nici nu ar trebui sa il auzi.
Insa cand intra peste 70%, incepe sa se faca remarcat.

Praful de pe ventilatoare creste temperatura procesorului, a placii de baza, si a altor componente (RAM, SSD), scurtandu-le durata de viata.
De cat timp il ai si cand a fost curatat ultima data?

3)
poate fi si ce a indicat Bubico:
ecranare insuficienta a placii de sunet, pe intrare.
De remarcat ca nu doar placa de baza poate fi de vina, ci sursa laptopului.
Si ea poate trimite voltaj nefiltrat corespunzator.

| Adiiancuu200033 explică (pentru NLS):

Are ssd, i7 10th, gtx 1650, ma gândeam ca poate fi de la ssd

| NLS a răspuns (pentru Adiiancuu200033):

SSD-ul e un circuit asemanator cu o placuta de RAM, in conditii normale nu emite zgomot, si nu se misca absolut nimic in el
(in concluzie nu vibreaza decat daca vibreaza carcasa laptopului din alte motive).

SSD-ul poate sa emita totusi un zumzet, sau la fel, placa de baza poate sa emita un bazait, cand sursa nu e bine ecranata, sau cand VRM-ul placii de baza e construit anapoda.

Niciuna dintre probleme nu le poti rezolva tu, ar trebui dus intr-un service de cartier, sau trimis la garantie, daca problema e cu adevarat deranjanta si mai ai garantie.

Tot ce poti face tu e sa incerci un alt SSD, presupunand ca ai in casa asa ceva. De cumparat nu merita, pentru ca sansa sa fie de la el e sub 5%.

Mai degraba banuiesc placa video, daca admitem ca e o componenta anume, in afara placii de baza si a sursei.

Du-l intr-un service de cartier (unul recomandat si de alte persoane) si o sa-ti arate baietii cand e desfacut de la ce apare zgomotul.
Acolo se poate vedea daca deschis mai face zgomot, pot schimba SSD, RAM, pot verifica daca sunt stranse elementele ce apartin de racire, pot vedea daca vibreaza vreunul din ventilatoare, etc

NU il lasa acolo de pe o zi pe alta, le spui sa te cheme cand au timp de el.
Inventezi ca ai nevoie de el, etc.

Răspuns utilizator avertizat
| DaniTIRB a răspuns:

Pot fi diferite cauze. Chiar si cele mentionate de celelalte raspunsuri. Dar clar problema se invarte in jurul zonei placii de baza. Eu as mai adauga posibilitatea ca sunetul sa provina de la hard disk (daca ai). Probabil cand misti mouse-ul, masa se misca foarte usurel. Astfel, ac-ul hard drive-ului se poate apropia prea mult de disk.