| Dionisishere a întrebat:

Am un laptop Asus Vivobook X542UN si de aproximativ o saptamana nu stiu ce s-a intamplat, dar cand il tin la incarcat imi scade viteza internetului de la 50-60 mbps la 20mbps. Stie cineva care ar putea fi cauza?

3 răspunsuri:
| ILoveCringe4427 a răspuns:

Sal,

De unde sti ca scade viteza? Ai facut un speed test si la incarcat si pe baterie si ti-au dat rezultate din astea?

Speedtest for refference: https://www.speedtest.net

| Dionisishere explică (pentru ILoveCringe4427):

Salut, da, am folosit acel site pentru a vedea diferenta de viteza pe care o am cu el la incarcat si fara

| ILoveCringe4427 a răspuns (pentru Dionisishere):

Am gasit o problema similara pe internet, problema vine practic de la power plan din windows. Practic placa de retea se muta pe power saver cand il pui la incarcat (ciudat, i know).
Asta ar putea fi o solutie:

Open: Control Panel\All Control Panel Items\Power Options\Edit Plan Settings
Click on "Change advanced power settings"
Expand "Wireless Adapter Settings", then expand "Power Saving Mode".
Changed the "Plugged in" setting to match the "On battery" setting.
Clicked OK.