| SonicAndrei a întrebat:

De ce nu merge internetul cu 100 MB/sec? În realitate ne merge cu aproximativ 20 MB/s. Ar putea fi de vină cablurile? Știu că calculatorul contează mult la viteza internetului, dar de la un anumit nivel e doar treaba internetului.

Știe cineva să-mi răspundă la întrebare?

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

100 MB/s = 800 Mbps, nu cred ca ai internet atat de rapid. 20 MB/s = 160 Mbps.

| taken a răspuns:

100 MB se impart la 8 deci teoretic ar trebui sa download-am si sa upload-am cu 12, 5 MB/sec.La mine viteza de download si upload nu depaseste 11MB/sec.

| SonicAndrei explică (pentru taken):

De ce se împarte la 8?

Dar mie îmi merge și cu 20 MB/s. Mi s-a downloadat Battlefield 3 (cam 9 GB kitul de instalare) în nici 50 minute (de fapt nu știu cât a durat căci m-am jucat, dar când l-am verificat era după 50 minute), deci merge cu mult mai mult de 12 MB/sec.

| taken a răspuns (pentru SonicAndrei):

Battlefield 3 are aproape 14 GB.
Daca l-ai descarcat in 50 minute inseamna ca ai descarcat cu 4, 7 MB/sec.
Nu sunt sigur ca am calculat corect dar asa mi-a iesit mie.

| SonicAndrei explică (pentru taken):

Battlefield 3 are 16 GB (la mine 18). Kitul de instalare avea 9-10 GB.

Oricum mersi de răspuns. Se pare că chestia cu MB/Mb e importantă. Eu nu i-am prea dat importanță. Voi calcula și eu (totuși, parcă la început îmi amintesc că îmi arăta 25 MB/s...).

| Anonimus9999 a răspuns:

Buna, 100 mb/s e doar ca un fel de generic cum sa spun eu...ca asa e neteul la toata lumea (exceptand pe cei cu 1000 mb/s si cei care au SSD)

| SonicAndrei explică (pentru Anonimus9999):

Dacă aș avea 1000 MB/sec. cum mi-ar merge internetul? Cu 200 MB/s?
Cu cât ar fi mai scump?
Nu îmi pun, sunt doar curios.

Mersi de răspuns.