| Kevinn2000 a întrebat:

Am un laptop de cam 6-7 ani, am dat 500 de lei pe el, la mâna a doua, deci nou era undeva la 900 de lei cred. O singură dată am chemat pe cineva să îl reformateze, acum vreo 3-4 ani și acum merge cam greu, am puține fps-uri și în cs 1.6, iar acum 1 an, era mai decent. Aș vrea să am mai multe fps-uri pe cs 1.6 și pe încă un joc. Credeti că dacă îl reformatez, o să meargă mai bine? Puteți să îmi recomandați un windows bun? Eu mă gândeam la windows 10.

18 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Windows 10 Home Edition descarcat de pe site ul oficial.

Pe 64 biți dacă laptopul are minim 4gb ram.

Desi 7 SP1 Home Premium se va mișca mai bine dacă are procesor slab.

| danutzu96 a răspuns:

Baga windows 7 cu toata increderea.

| AlexMh a răspuns:

Salut! Pentru un laptop de vechimea asta mergi pe Windows 7. Daca spui ca il ai de 6-7 ani si mai e si SH pot pune pariu ca nu a fost desfacut pentru curatare si schimbarea pastei termoconductoare. Cu siguranta motivul principal este supraincalzirea. Intra procesorul in thermal throttling si iti scade performanta. Recomand in prima faza sa il bagi in service sa iti faca operatiile de mai sus, dupa care iti reinstalezi si windowsul. Daca vrei un boost si mai mare de performanta ataseaza-i si un SSD in locul HDD-ului actual. Bafta!

| Kevinn2000 explică (pentru AlexMh):

Mulțumesc de sfaturi, dar eu vreau doar să îl fac să meargă un pic mai bine, cu mai multe fps uri, dar fără să investesc în el. Cel mai probabil iau unul nou, după ce trece corona virusul. Sau poate tot unul la mâna a doua, în ziua de azi sunt destul de ieftine pentru ce componente au.
Momentan o să îi reinstalez windows ul.

| Kevinn2000 explică (pentru NLS):

Windows 7 SP1 Home Premium costă bani, nu? Ideea e că eu nu vreau să investesc în laptop ul ăsta, o să îmi cumpăr altul, dar nu acum.

| Kevinn2000 explică (pentru danutzu96):

Mersi de sfat. happy

| AlexMh a răspuns:

Toate costa bani daca e sa o luam asa. Nu ai cum sa faci dintr-o Dacie 1310 masina de curse, o poti face sa mearga mai bine, dar doar atat, si nu ai cum sa o faci fara o investitie minima. E pana in 100 de lei un SSD SH. Aproape 80% din laptopurile arse au ca motiv necuratarea la timp. Trebuie macar o data pe an, mai ales daca tu sau cel dinaintea ta a lucrat intr-un mediu cu vapori de ulei (cum ar fi bucatarie), sau l-a tinut prin pat, pe patura, etc. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

7 sau xp e suficient.
Dar mai bine fa un "online virus scan" sa vezi daca ai virusi etc, Daca ai anti-virus Dezinstaleaza-l, ca numa iti ocupa memoria/incetineste degeaba.

Dar totusi sa nu mearga macar cs1.6? Ehh ala merge si la cele mai slabe laptopuri.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Windows 10, dacă îl acceptă configurația ta.

| Kevinn2000 explică (pentru AlexMh):

Nu există windows fără bani? Doar un windows vreau, îl reformatez eu.
Nu cred că merită să îi cumpăr alte piese. Eu ziceam dacă ajută un windows instalat de mine măcar puțin, câteva fps în plus.
Laptop ul nu l-am curățat niciodată și l-am ținut pe birou ( doar de vreo 5 ori în pat în tot acest timp )

| Kevinn2000 explică (pentru anonim_4396):

Merge cs 1.6, dar uneori îmi apare cu roșu în dreapta sus " WARNING " și dacă ar fi doar de la net, nu făcea așa des sau aproape deloc, sunt convins că, cu netul meu, dar un laptop mai bun nu ar face așa. Drop frame uri nu prea am.
Am windows 7 pe el... mă gândeam să îi bag xp dacă tot l-ai menționat și tuhappy
Am auzit că pentru cs 1.6 e bun windows ul xp.

| Kevinn2000 explică (pentru sadrian46):

Mersi de răspuns, dar la cum merge nu cred că o să îl accepte, acum realizez asta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Există Windows 10 retail la preț scăzut, caută pe net.

| Kevinn2000 explică (pentru sadrian46):

Ok, mersi.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Windows 7 ieftin: https://bit.ly/2vYT2W0 Este OEM dar il vei vinde cu un Windows legal.

| Kevinn2000 explică (pentru Salontanul):

Nu înțeleg... trebuie să îl vând sau ce? Eu vreau un windows să cumpăr sau poate găsesc unul gratis.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Kevinn2000):

Gratis e ilegal. Eu am spus ca poti sa iei un Windows ieftin si il poti vinde o data cu laptopul (daca-l vei vinde) deoarece este OEM si nu merge pe alt laptop sau PC.

| Kevinn2000 explică (pentru Salontanul):

Am înțeles. Sincer nu știam că e ilegal. laughing
Mersi. Un link și de la un windows xp? Am auzit că pe xp merg cu mai multe fps jocurile vechi, mai ales că și laptop ul e vechi.