| Niculae_Darius_1998 a întrebat:

Salut.
Am un laptop HP si acum doua zile am vrut sa îi reinstalez windows-ul.
Am ajuns la partea in care formatez partitiile pentru a instala windows-ul pe una noua si cand am dat formatare la una dintre partitii s-a blocat laptopul asa ca l-am oprit si l-am pornit din nou...alta solutie nu aveam.
Cand am ajuns din noua la partea unde formatezi partitiile nu mi-a mai aparut nimic ca si cand nu as avea un harddisk.
Am verificat sa nu se fi miscat vreo mufa dar nu.
Ce as putea face? Va rog ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
| ITPlace a răspuns:

Daca nu a iesit nici o mufa si Hardul e conectat corect, e posibil ca sa nu-l mai recunoasca windowsul, eu zic sa incerci sa faci un Usb bootabil mai rentabil ca un dvd, cu acelasi windows, setezi din bios pe primul loc usb-ul, bagi si il instalezi normal, nu ar trebui sa mai ai vreo problema cu hardul.
Multa bafta. happy

3 răspunsuri:
| Niculae_Darius_1998 explică:

Multumesc! Am reusit. Dar mai am o intrebare daca nu te superi... Daca am laptopul are hard disk ATA si am unu SATA dar se potrivesc mufele, are ceva daca il pun pe cel SATA? Nu vor aparea probleme?

| ITPlace a răspuns (pentru Niculae_Darius_1998):

Deconectezi cu grija hdd ul actual si il pui pe celalat dar ai mare grija la mufe, nu ar trebui sa ti fac vreo problema happy

| DeyCj a răspuns (pentru Niculae_Darius_1998):

NU ai cum să conectezi hard ATA în slot S-ata.Mai mult ca sigur ambele hard-uri sunt identice.
PS Vezi că problema cu Windwos vine de hard-ul ce ți s-o umplut de baduri, așa de multe încât nu mai pot fi scrise date pe el.
Dacă celălalt hdd îi bun 100% folosește-l pe ăla iar ca să previi asta NU mai folosi soft furat de pe file liste sau torenze nici o dată.De acolo provin 3 tipuri de viruși ce distrug hardurile.