| myself a întrebat:

Salutare am vrut astazi sa reinstalez windowsul pe laptop, insa in timpul instalarii a Windows 7 64bit pe care il aveam si inainte(cu virus cei drept), cand se instala, la Expanding files ramanea la 0% insa acele puncte inca se miscau aveti idee care e problema? Laptopul e nou si nu am avut probleme.

7 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Nu e bun Windows-ul.Recomand să descarci de aici ISO-ul original și toto dată recomand Windows 7 professional, mi se pare cel mai eficient cu resursele sistemului.Nu te lăcomi la Windows 7 Ultimate, și pe viitor recomand să nu mai instalezi pentru orice virus windows-ul, ci să îl instalezi numai dacă este absloută nevoie, astfel previ uzura excesivă a hard disc-ului, mai ales că este laptop și la laptop-uri asta îi cea mai sensibilă componentă, adică se distruge cel mai repede, ori din cauza acumulării de praf=> supraîncălzirea, deformarea platanelor=>baduri sau chiar arderea lui, sau din cauza instalărilor de windows excesive(așa cum am enunțat mai sus). Uite aici linkul unui partener Microsoft de unde să descarci Windows 7 SP1
http://www.programecalculator.ro/......-ultimate/
Linkurile te vor duce pe softpedia.ro, care este unul din cele mai bune site-ri de software din câte am folosit.
Succes
Și s-ar putea să te mai intereseze și cum să ai windows 7 gratis 120 de zile.Asta ca să nu îl piratezi innutil.
http://www.clubpc.ro/? p=84

| K0sti a răspuns (pentru DeyCj):

"astfel previ uzura excesivă a hard disc-ului"...pe asta de unde ai scos-o frate? Ma facusi praf.

| DeyCj a răspuns (pentru K0sti):

Din experiența profesională.Cam așa este mai ales la calculatoarele portabile. Știi că prin formatare hard discul se supune la un stres destul de mare ca rezultat se încălzește excesiv și în timp pot apărea bad-uri, sau chiar să nu se mai poată scrie date pe el. Ceva de genu riști dacă instalezi wingoz din surse nesigure cum îi serveru-minune(sau minunilor de piraterie, unul din cel mai bigat din câte există pe net). Până acum am amavut 10 clienți cu hard discuri distruse de windows-uri descărcate de acolo și victimele sunt în creștere, și normal ca i-am taxat ca atare ca să le scot bad-urile de pe ele, asta ca să se dezvețe să mai facă așa ceva.Dar de nu ar ei eu nu aș avea de lucru, așa că trăiească site-ul=> trăiesc și eu.

| K0sti a răspuns (pentru DeyCj):

laughing Mda. Cu windows din surse nesigure sunt de acord, dar chestia cu hardul...

| DeyCj a răspuns (pentru K0sti):

Eu am constatat asta din practică.Am avut un client care își instala wingozu lau gates o dată la o lună și apoi m-a chemat că nu mai poate instrala windows dar eu nu am mai avut ce îi face numa să îi schimb hard disc-ul că deja dădea data error și erori de sciere=> uzate platanele, deci nu se mai putea scrie informație pe ele.Și nu îi singuru caz întâlnit.Mă rog în practică te lovești de tot felul de problemele de astea și ajungi să constați tot felul de cauze.Dar mă rog îți respect părerea.

| BoDoGFX a răspuns:

Ai de facut 2 pasi:
1. verifici daca DVD-ul cu Windows 7 este ok din punct de vedere al aspectului ( sa nu fie zgariat ).
2. Asteapta mai mult timp cand apare 0% pentru ca sunt acele DVD-uri care au toate fisierele Windows 7 pe ele si la alea dureaza mai mult procesul de copy.

Mult succes!

| eXtreme078 a răspuns:

Incearca cu alt cd de windows si vezi daca face la fel