| Alexandrescu_Vlad_1990 a întrebat:

Am un laptop Lenovo ideapad G500 si de ceva vreme nu imi mai apare dvd reader-ul(unitatea optica). Nu imi apare in My Computer, iar cand introduc un CD/DVD in unitatea optica nu il citeste deloc. Am incercat multe fix-uri( luate de pe site-ul Microsoft link https://support.microsoft.com/en-us/kb/314060. Am intrat si pe site-ul Lenovo si nu am gasit nici un driver sau ceva de genul. Mentionez ca laptop-ul ruleaza Windows 8.1 Pro. In final, am incercat sa dau uninstall la unitatea optica( din nefericire nu am apucat sa vad cum se numea, doar atat am vazut dvd-ram matshita). Am incercat uninstall-ul in idea ca dupa un restart sistemul iti va luat singur driverele necesare. Nu a fost asa, iar acum nu mai gasesc unitatea optica nici in device manager( nici macar daca dau pe show hidden). Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| 28cosmin a răspuns:

Dacă la laptop sau pc nu merge unitatea optică înseamnă că unitatea optică (dvd/cd) este defectă și trebuie schimbată ori unitatea optică este deconectată din cablurile unității optice dacă este pc, iar dacă este laptop o fi deranjat din interiorul carcasei laptop-ului respectiv.

2 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Ai team instalat?

| FlorinCiokan a răspuns:

Eu prima data as incerca daca merge cand bag un alt windows. De preferabil windows 7. Daca nu merge atunci sigur unitatea optica e de vina si trebuie inlocuita. Logic de altfel happy