| FaneFane6564 a întrebat:

Salut,am un laptop MSI GF 63 Thin 9RCX, placa video 1050 TI, procesor i5 9300h cpu 2. 40ghz, 8gb RAM si un ssd de 250 gb memorie. Intrebarea mea este daca pot sa ii mai pun un ssd pentru ca am mare nevoie de memorie sau daca pot sa ii pun HDD ceva.Ma ocup cu muzica si am un program in care lucrez si am nevoie de anumite pluginuri care ocupa foarte mult spatiu si nu stiu ce sa ma mai fac.

9 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Baga SSD de 1 TB. Hardu este storage, memoria aia se foloseste cand te referi la RAM.
250 ce spui tu este capacitatea de stocare, hardu fiind un device nonvolatil.
Memoria ram este volatila.
Daca ai nevoie mai mare de memorie baga memorie mai mare, maxim cat suporta.

Chestii ce ocupa spatiu mult pui SSD din ala ce ai deja, doar ca pui de capacitate mai mare.

Daca vrei memorie mai mare merge pana la 64 GB deci poti pune 2 stickuri fiecare de 32 GB.
Memoria ram este ddr4 2666 mgz.

De asemenea poti pune hard din asta NVMe SSD.
Laptopul tau are slot pentru M.2 (2280) SATA dar este pe undeva cam pe unde e si ce ai tu acum, poate nitel mai rapid.

Concluzia : baga memorie RAM ori 2 stickuri de 16 Gb fiecare, ori 2 stickuri de 32 gb fiecare, plus cumperi un SSD 1TB si ai terminat lucrarea, ori daca pretu e la fel si pentru NVMe iei din asta, este mai rapid ca ce ai tu.

| VoidEternal a răspuns:

Daca ai unitate optica o poți scoate pentru a o schimba cu un hdd caddy compatibil cu laptopul tau. Așa poți conecta încă un mediu de stocare în locul unității optice, fie că e ssd, fie că e hdd.

| halogen001 a răspuns:

Din ce vad exista posibilitatea de a avea 2 hard disk-uri:

https://youtu.be/8XU3BIJHWZ4?t=353

Exista și slot pentru hard disk obișnuit magnetic de 2, 5 inch și slot M2 pentru ssd. Deci se pot pune fie 2 ssd-uri, inul M2 și unul în format de 2, 5" fie un ssd M2 și un hard disk magnetic de capacitate mare. Trebuie de văzut ce hard disk are în el și se mai poate adăugă încă un hard disk de celalalt fel.

| relian a răspuns (pentru halogen001):

Da are ambele sloturi SATA si alantu M.2 dar sincer eu nu vad rostu.Ar putea sa foloseasca ambele, deja are ssd, deci poate adauga unu de alantu la slotu M.2 de 250GB sau de cati bani are.
De regula multi cumpara dupa ce bani au. Daca nu ar fi vorba de bani, eu as scoate ala SSD SATA si as folosi unu mare de 1TB la slotu M.2 nu are rost sa te complici cu doua, asta cum zici daca ai bani.
Daca nu, pui 2, de aia multi folosesc asa, se uita si la cativa banuti unia laughing zice de ce sa dau nu stiu cat, mai adaug 120 ori 250 gb si gata deja fac 500.

Adevarul e ca si eu ma uit dupa un hard de asta, dar vreau sa il fur laughing adica sa il iau cu 3 lulele, dar vaz ca nu prea se gaseste moca laughing
Am gasit acu unu de 500 gb la cineva pe ebay vrea 55dolari, eu i-am zis cai 45 laughing sa vaz ce o sa zica.E din asta Samsung evo plus.

Am gasit un Dell optiplex 7460 aio, are HDD de 1 TB si ma gandeam sa ii pun de asta pe slot M.2 ca are,asta asa sa ma joc laughing nu vreau sa il folosesc, o sa-l dau cuiva, poate il trimit in RO lu sora mea.
Eu folosesc Apple, care de cand l-am luat nu am stiut niciodata ce hard are, e din 2013, acu ce l-am desfacut sai repar balamaua si am vazut ca are de asta flash pe slot M.2 laughing

De aia mai zic una alta pe aici, ca ma uitai si eu pentru mine.Plus ca vreau unu tot de ala PCIe sa-l fac extern dar de la 2 TB in sus laughing dar nu gasesti asa mai subtire nicicum, as lua unu de ar fi sa zic 80 $ laughing mai mult nu dau cas sarac

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu renunta la ssd. Win 10 nu merge fara ssd optim. ia un ssd mai mare si mai rapid.

| 4ndr33y a răspuns:

Daca vrei spatiu mult la pret decent, HDD, pentru ce faci tu nu iti trebuie performanta unui SSD.

| BIoody a răspuns:

Cum a zis si @psyclepath, toata treaba e sa ai loc unde sa adaugi un hdd/ssd nou.
Deci adaca ai o unitate optica, cd-rom-dvd o poti inlocui cu un hdd/ssd eu asa am la al meu happy
Sau eventual sa ai un slot liber pentru hdd, gen poate ai un slot liber pentru ssd m.2 sau invers, ai deja m.2 si ai un 2.5 inch sata liber.
In cazul in care nu ai nici un slot liber unde sa adaugi un ssd/hdd, atunci ai 3 optiuni:
1. Cloud online
2. SSD/ADD Extern
3. Schimbi actualul ssd/hdd cu ceva mai mare.
Sper ca ti-am fost de foloswinking

| FaneFane6564 explică:

Am vazut cateva raspunsuri, eu voiam sa stiu daca fix pe modelul asta de laptop pe care il am eu mai exista sloturi sa bag un ssd mai mare 1tera sau 2tera ca am nevoie de stocare, si daca stiti cumva daca mai exista slot si pentru ram. Si daca stiti ca exista slotui puteti sa mi lasati link cu ce ssd sa iau si ce placute de ram compatibile.

| alibaqaaaqa a răspuns:

Da