| Rusu_Vladut_1990 a întrebat:

Am un laptop pe nume Asus x501u pot schimba procesorul cu unul mai bun, are procesor foarte mic si as vrea sa pun unul de cel putin 2, 4 ghz, iar acesta nici 2ghz nu are

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Procesorul este printre lucrurile care se pot schimba la un laptop, spre marea disperare a unora ca @Zacku53, care au auzit doar de RAM, ca probabil atat au deschis un laptop. Trecand de asta, ce ai tu acolo este un ultrabook, o chestie subtire si extrem de mobila, destinata rapiditatii si usurintei in manevrare. Tocmai de aia dispune de un procesor AMD Brazos, cred, la 1.7, care consuma si mai putina energie, pentru a oferi o perioada mai lunga de functionare. La ultrabook-uri lucrurile sunt putin mai complicate, dar cred ca daca vei contacta un service sau producatorul, printr-un email, acestia iti vor putea spune daca se poate si, mai ales, cat costa. Pentru un Dell D630 business schimbarea de procesor la maximum din cat suporta placa de baza m-ar costa cam 1 milion cu tot cu manopera, dar sunt si situatii cand costa ceva mai mult happy Asa ca, la un service autorizat Asus sau la Asus direct vei afla ce si cum happy Bafta.

1 răspuns:
| Zacku53 a răspuns:

La laptopuri nu poti schimba majoritatea din componente ele fiind integrate in acesta adica a fost construita cu ele cred ca numai ram coti sa pui la laptop dar in rest nimic happy