| NickVlad a întrebat:

Imi puteti spune si mie daca pot schimba procesorul la un laptop Asus k52n.Are un procesor AMD V140 de 2. 3GHz si as vrea unul mai mare! Dau funda pentru un raspuns bun!

Răspuns Câştigător
| laptopnews a răspuns:

Nu cred sa gasesti ceva care sa se potriveasca. Pentru performante mai bine recomandam un SSD - o sa iti creasca performantele sau sa cresti memoria RAM. Succes!

3 răspunsuri:
| DANI_1590 a răspuns:

Pentru AMD V140 nu mai exista nici un procesor compatibil deci daca vrei procesor mai bun trebuie sa-ti schimbi si placa de baza

| MihaiTT a răspuns:

Da poti sa-l schimbi insa nu o sa-ti potriveasca numai daca gasesti pe acelasi socket (nr de picioruse) iar in cazul tau mai este si problema ca acea placa de baza nu suporta un alt procesor cu mult mai performant iar o alta problema ar fi costul unui procesor nou deci numai daca nu gasesti ceva ieftin, un second hand ceva.
Pentru a-l schimba nu e greu, mai greu este sa gasesti unul iar in cazul tau de la 2, 3 cred ca duce un 3.0 dar cel mai bine citeste specificatiile placii de baza ce o are in el si-ti spune exact ce procesoare suporta, mergi pe un Intel daca nu esti cu jocurile.

| Vlad_Sauciuc_1998 a răspuns:

AMD® Phenom™ II Quad-Core 1.6 GHz Processor
AMD® Phenom™ II Triple-Core 2.1 GHz Processor
AMD® Turion™ II Dual-Core 2.3 GHz Processor
AMD® Athlon™ II Dual-Core Processor
AMD® V Series V120 2.2 GHz Processor
astea is compatibile cu pc-ul tau care are socket s1g4.