| AnonimuszWss a întrebat:

Am un laptop Sony Vaio (6 gb ram, procesor i5, placa video ati radeon hd) cu windows 8 din cumparare.Ieri m-am uitat la un film, l-am stins si apoi am plecat pe afara cam 3-4 ore.Cand am venit si l-am aprins mi-a aparut ceva cu repair si a durat cam 10 minute,dupa care si-a dat restart, apoi a aparut ecranul de intampinare cu "vaio", s-a incarcat chestia aia de la windows 8 si apoi nu a mai mers ecranul.De fiecare data cand il pornesc imi apare chestia cu vaio si apoi se incarca windows si se stinge ecranul (se face negru).O fi de la placa video? Sau de la repair-ul acela? Ce pot face?

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

La resetare exista si optiunea de a pastra datele insa recomand sa faci un back-up pe o cheita sau hdd la ce ai important. incearca sa intri in safe mode (apesi F8 cand deschizi calculatorul insa inainte de a incarca windows-ul, selectezi "Safe Mode"->ENTER si o sa ai un windows "limitat" dar care te ajuta ca sa salvezi ce ai nevoie in alta parte)

13 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Incearca sa-i faci o resetare ca din fabrica (consulta manualul lui sau sa suni la cei de la vayo). dupa cum pare e o problema de la windows si daca il duci in garantie astepti o gramada de timp si e o chestie cam de vreo ora.

| AnonimuszWss explică (pentru al3xander):

Eu as vrea sa pastrez continutul hardului, sa nu se sterga nimic, ca am cam 16 gb de poze... se poate?

| AnonimuszWss explică (pentru al3xander):

Si dupa ce le salvez, se baga windows-ul automat, sau trebuie eu sa-l bag manual? Nu prea le am cu windows 8, si nici CD nu am cu el, am doar CD cu windows 7.

| al3xander a răspuns (pentru AnonimuszWss):

Dupa ce ai salvat fisierele, cand deschizi calculatorul si-ti arata fereastra de la BIOS mi se pare ca trebuie sa apesi F10 si sa urmezi pasii de-acolo. poti instala si windows 7 (insa ai grija cu garantia si desigur daca te pricepi). iti recomand sa-l resetezi din fabrica la windows-ul original.

| YeeaahhH a răspuns (pentru AnonimuszWss):

Dacă Sony Vaio are windows 8 preinstalat înseamnă că are o partiție "RECOVERY" pe calculatorul tău. Apeși butonul care scrie cu roșu "ASSIST" se deschide o fereastră cu Vaio Care dai la "recovery and restore" ai acolo Restore sau Recovery poți să încerci restore windows la data cînd îți mergea calculatorul ok

| al3xander a răspuns (pentru AnonimuszWss):

La resetare exista si optiunea de a pastra datele insa recomand sa faci un back-up pe o cheita sau hdd la ce ai important. incearca sa intri in safe mode (apesi F8 cand deschizi calculatorul insa inainte de a incarca windows-ul, selectezi "Safe Mode"->ENTER si o sa ai un windows "limitat" dar care te ajuta ca sa salvezi ce ai nevoie in alta parte)

| wyttg3n a răspuns:

Reinstalezi windowsul, si daca windows-ul nu e original dezactivezi update-ul

| catitzu a răspuns (pentru wyttg3n):

Pai spune ca i se face ecranul negru cand se deschide...cum a il reinstaleze?

| wyttg3n a răspuns (pentru catitzu):

''De fiecare data cand il pornesc imi apare chestia cu vaio si apoi se incarca windows'', deci ecranul se aprinde deodata ce vede ca se incarca wind

| AnonimuszWss explică (pentru wyttg3n):

Da,iar apoi se stinge ecranl brusc, practic se face negru tot laughing

| YeeaahhH a răspuns:

Cred că Sony vine cu widowsul preinstalat așa că încearcă butonul f2, f5 sau f8 de unde ai putea face o reparare de sistem, restore, recovery sau save mod pentu a repara windowsul.

| AnonimuszWss explică (pentru YeeaahhH):

Eu as vrea sa pastrez continutul hardului, sa nu se sterga nimic, ca am cam 16 gb de poze...

| YeeaahhH a răspuns (pentru AnonimuszWss):

Dacă poți intra în save mode ar fi de preferat să-ți salvezi tot ce-ți trebuie pe un hhd extern sau pe un stik usb apoi să încerci o reparare

| catitzu a răspuns:

Eu zic ca cel mai bine este, sa consulti un specialist! Daca problema nu este din vina ta, te duci inapoi la magazin si il returnezi! Sper ca te-am ajutat.