| matei1411 a întrebat:

Salut ! am un laptop Sony Vaio cu o baterie vgn-fj77c care se descarca foarte repede (max 25 min) ce pot sa fac ca sa nu se mai descarce asa repede ? cum trebuie sa pun setarile ca sa nu se mai descarce asa repede ? (dau funda!)

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Păi nu din setări e problema ci chiar din baterie.E uzată bateria mai mult ca sigur.Soluția ar fi înlocuirea acesteia cu alta nouă de la produător sau de la un distribuitor autorizat cu condiția să o înlocuiești cu una identică. Dacă știam tipul exact tipul și serialul acela ce îl are pe ea îți făceam o ofertă. Succes

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Altă soluție nu prea este.Succes

| voodoo85 a răspuns:

Banuiesc ca bateria este mai veche sau nu a fost incarcata corect! Setarile bateriei, referitaore la consum pot creste autonomia acesteia cu maximum 30%(in medie). Deci nu setarile sunt de vine, ci bateria!

| matei1411 explică (pentru voodoo85):

Pai si ce as pute face? nu vreau sa o schimb

| matei1411 explică (pentru voodoo85):

Si ce as putea face? ca nu vreau sa o schimb

| voodoo85 a răspuns (pentru matei1411):

Daca nu vrei sa schimbi poti face urmatorul lucru dar doar daca te pricepi bine la electronica! Desfaci bateria, inauntru vei gasi 3, 6 sau 9 baterii(denumite celule) legate intre ele! Te duci la un magazin de electronice cu una din bateriile alea(celule) si cumperi celule Identice! le inlocuiesti prin desprinderea firelor de pe cele vechi si lipirea lor pe cele noi, inchizi capacul bateriei la lco(il lipesti la loc) si practic ar tb sa fie ca o baterie noua dar la sfert de pret.