| libra19 a întrebat:

Salut, am un laptop Sony Vaio si de curand am observat ca atunci cand il scot de la incarcat se inchide instantaneu, deci presupun ca bateria laptopului nu se mai incarca deloc, asta este problema sau este posibil sa fie altceva? Eu am fost plecat de acasa si l-am lasat in stare buna dar cand m-am intors am observat aceasta problema, au umblat parintii pe laptop deci e posibil sa fi luat ceva virusi, se poate sa fie asta problema? Si am mai observat ca atunci cand il pornesc se porneste greu si face un zgomot ciudat. Trebuie sa imi iau o baterie noua? Si unde as gasi mai ieftina?big grin

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

E o coincidenta. poate fi o eroare, si atunci incerci sa calibrezi bateria.
in cazul in care continua, trebuie sa intelegi ca bateria unui laptop dureaza 1 an si jumatate-2
in unele cazuri cand i se da un uz optim, ajunge la 2, 5 ani. cel mai probabil e ca bateria ta a murit. de aceea nu prefer eu laptop.

| libra19 explică (pentru gelu1970):

Cum adica sa o calibrez? Am laptopul de 2 ani jumate si nu l-am luat nou, deci ma pot astepta ca bateria sa fie moarta...dar totusi as vrea sa o calibrez dar nu inteleg cum.

| gelu1970 a răspuns (pentru libra19):

Metoda cea mai simpla de a calibra e urmatoarea:
opresti, adica stingi laptopul
conectezi incarcatorul
il lasi sa se incarce la maxim, asa cum e, stins
dupa vreo 3-4 ore, il startezi cu F8 in safe mode
dupa ce s-a startat in safe mode desconectezi incarcatorul de curent
asa cum e, in safe mode, fara sa apesi nici macar o tasta il lasi sa se descarce pana cand se termina bateria si se stinge.
insa daca tu spui ca bateria ta nu mai retine curent absolut deloc, nu are rost sa iti pierzi timpul. inteleg ca laptopul are vreo 3 ani sau mai mult. eu am unul si dupa 2 ani si 3 luni bateria a murit. acum il folosesc la curent. deci ai aceasta optiune, sau de asemenea sa cumperi o baterie noua.
bafta libra.

4 răspunsuri:
| Dayiii96 a răspuns:

Încearcă tocmai.ro sau olx...okazii..bateria nu se tine in laptop daca leptopul îl folosesti la pruza e ca si cum ai tine un telefon in continuu la încărcat bateria slabeste logic... posibil sa ai niste virusi asa ca iti recomand si o reinstalare a windowsului sa vezi daca mai face acel sunet daca ai probleme cu el si după ce ii iei o baterie noua atunci du-l la un service..bafta...imi dai funda?

| achim098 a răspuns:

Nu este de la baterie in primul rand. Bateria nu se poate virusa. Instaleazati anti virus