| marianasv a întrebat:

Am un netbook asus x101h nou care cred ca face ceva probleme sau nu stiu eu. Atunci cand descarc complet bateria nu mai vrea sa porneasca, daca scot bateria porneste. Atunci cand bateria e descarcata complet si il pun la incarcat ledul de la baterie palpaie si cred ca nu incarca. Ce credeti ca ar avea? l-am primit cadou si nu am garantie pe el

3 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Cit tinea bateria? Daca pornesti cu el fara baterie apoi o pui la loc functioneaza laptopul? Poti sa ai asa 1)electronica din acc dusa 2) in int bateriei este si un ternistor care la o desc mare acc se incalzeste si el protejeaza mai precis nu lasa sa se incarce pina nu se reduce temp acc apoi revine la normal.Nu prea am inteles ce se intimpla cu lapt cu baterie in el bagat in priza el funct sau este mort si nu vrea sa se urneasca pina nu scoti bateria. Daca cu baterie este mort inseamna ca ai probleme cu electronica din interiorul accumulatorului si leac nu prea ai numai sa gasesti pe okazii.ro o baterie moarta cu electronica buna Dar si aici ai riscuri mari Cind scoti electronica sa nu mai fie alimentata si ciuciu sa fie recunoscuta Deoarece in interior are o memorie eprom care mai nou scoasa de sub alimentare =se sterge si nu mai inf biosul. Eram curios daca mai recunoaste bateria.Eu trezeam din morti baterii de laptop cam asa le infasuram in ziar le dadeam cu izolier sa nu se desfaca ziarul si le tineam 3 zile prin frigider +4-5 C(nu congelator) Apoi o scoteam si o lasam pe masa la temp camerei fara hirtie pina ajungea la temp camerei o puneam la laptop la incarcat cind indica ca este incarcata vezi ceva leduri ale laptopului, scoteam incarcatorul ziceam ce rugaciuni stiam si il porneam.Am trezit din morti 4 baterii

| Angel31 a răspuns:

Daca il mai lasi sa descarce bateria sub limita de 20% o vei distruge. Functioneaza ca o balanta, cand ai acumulatorul conectat incearca sa boot-eze pe tensiunea livrata de baterie, cand retragi bateria trece pe alimentarea de la retea. Daca acum se incarca acumulatorul foarte repede si se descarca brusc e terminat. Nu cred ca se mai poate resuscita cumva pentru o perioada considerabila chiar si cu reformatare, oricum sansele sa isi revina sunt 20%.

| marianasv explică:

Deci cand e incarcat bateria tine vreo 3 ore si ceva, cam asta e si durata ei zisa de producator. Numai atunci cand e descarcata complet face figurile astea. Am observat ca daca o scot din netbook si o las un timp porneste. Si la baterie in system tray imi arata 0% apoi incarca, cand ajunge la 10 % ledul numai palpie, si ramane pe culoarea rosie, cand se incarca complet e verde.