| anonim_4396 a întrebat:

Am un PC cu 2 HDD, unul de 1Tb si unul de 320Gb iar intrebarea mea este : pot sa instalez windows`ùl 7 pe hdd de 320gb fara sa mai fac vreo partitie? In prealabil doresc astfel : hdd de 320gb sa contina windows`ul si sa fie dedicat lui... deci daca se poate in My computer sa am doar 2 unitati : cel de 1Tb si cel de 320gb(cont. windows`ùl ).

7 răspunsuri:
| 0nlyMe a răspuns:

Pai poti sa faci asta dar nu-i vad rostul, pentru ca tu nu o sa umpli 320 GB cu windows-ul si alte nimicuri.

| Prici a răspuns (pentru 0nlyMe):

Eu cred ca Cruze se refera sa isi instaleze windowsul si programele pe hdd-ul de 320 Gb iar cel de 1Tb sa il foloseasca pentru media(mmuzica filme, etc).

Iar raspunsul este DA, Poti sa instalezi windowsul pe hdd-ul de 320 Gb.
Este foarte usor. Bagi dvd-ul cu windows in pc si dai install, cand iti apare sa iti alegi unde sa til instalezi, dai setari avansate si creezi doar 2 partitii. una de 320 Gb si una de 1Tb
Sper ca te-am lamurithappy
Funda?batting eyelashes

| 0nlyMe a răspuns (pentru Prici):

Si cate programe o sa foloseasca pana la 320 gb? Daca o sa le lase asa o sa se fragmenteze foarte des hdd de 320.

| Prici a răspuns (pentru 0nlyMe):

Si tu ce propui sa faca?

| 0nlyMe a răspuns (pentru Prici):

Pai cum as face eu. In primul rand as face o partitie de 60gb(si inca e mult) pentru windows 7 si niste aplicatii, daca as fi gamer si as putea sa rulez jocuri mari pe pc as face o partitie de 500gb pentru jocuri, 500gb pentru filme, in functie de ce telefon ai mai faci si o partitie de cati gb are telefonul ca daca vrei sa bagi ceva pe el si nu ai la indemana tel sau cablu de date sau formatezi telefonul sa ai toate fisierele pe partitia aia si sa se sincronizeze automat(eu o am de 8gb), restul ce ramane pentru muzica(pentru ca sunt oblgat sa fac asta, eu as fi bagat filmele si muzica la un loc dar nu se poate pentru ca sunt 2 hdd separate). Iar daca nu as fi gamer as lasa hdd de 1tb pentru filme si muzica iar 252gb pentru jocuri si aplicatii mai mari si 8 pentru telefon.

| Prici a răspuns (pentru 0nlyMe):

Tot ce zici tu, pare pentru el foarte complicat si ajungi la 5-6 partitii.
de ce sa ai cate 2 foldere in cate 5-6 partitii cand poti avea 2 partitii si in fiecare cate foldere cu cate lucruri vrei?thinking
Desi asta ar putea fi un mod mai "curat" de a-ti folosii calculatorul, mi se pare prea complicat pentru el.

| 0nlyMe a răspuns (pentru Prici):

Da dar cand dai sa defragmentezi hdd-urile stai foarte mult pana termina... ca stergi o melodie, bagi alta stergi un film, bagi altul, si asa il fragmentezi foarte rau... Daca e fragmentata doar partitia cu filmele sau muzica nu e nicio problema. dar daca sunt fragmentate jocurile, aplicatiile, sau chiar windows-ul, se simte o ingreunare a pc-ului.