| BlackBriliant a întrebat:

Am un pc cu procesor ryzen2200g, sursa Atx 500W. Ce placa video recomandati? Sa fie pentru gaming, si sa fie Amd(ca si procesorul), si sa nu necesita alimentare separata. Buget 500-700. Multumesc

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Exista si asa ceva:

https://www.pcgarage.ro/......-separata/

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/

E mai buna ca orice amd la banii aia, si stai linistit ca este perfect compatibila cu procesorul.

| Bizon95 a răspuns:

Placile video nu au nici o legatura cu tipul de procesor
cat timp e destul de puternic

| Sekim a răspuns:

Salut
Sunt cateva variante la care ar trebui sa te gandesti
1. Daca vrei o performanta mai ridicata, incearca sa verifici oLx pentru placi video.
2. Daca vrei sa fie noua, nu o sa fie chiar asa o mare performanta dar poti alege dintre : Gtx 1050( normal sau 1050 Ti ), Gtx 1650 ( desi nu iti recomand pentru ca a dat fail in multe jocuri si mi se pare un FAIL total placile astea ), Rx 570, Rx 580.

Uite ce am gasit pe oLx in doar 2 minute de cautare : Gtx 1060 fiind mult mai bun decat placile specificate de mine mai sus, este la un pret extrem de ok. Uita-te aici : https://www.olx.ro/......-gtx-1060/ sunt sute de anunturi cu preturi ok si in stare buna de functionare.
Enjoy.

| NLS a răspuns:

RX 570 e cea mai buna alegere din tabara AMD.
Gasesti o placa noua chiar si pe PCGarage in 700 RON,

iar din tabara nVidia, cel mai bine s-ar potrivi GTX 1050 Ti daca vrei noua, sau 1060 6GB daca cauti SH.

Răspuns utilizator avertizat
| NLS a răspuns (pentru BlackBriliant):

Exista placi video mai putin performante (unele modele low-entry), care nu necesita alimenatare separata (si nu au conector /conectori pentru aceasta).

Le introduci doar pe placa de baza in slotul PCI-e si gata.

Pornesti PC-ul, descarc isi instalezi driverul de pe site-ul producatorului (nVidia sau AMD) si functioneaza.

Insa majoritatea placilor au nevoie de alimentare separata cu curent, datorita consumului marit de electricitate.

https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/51j-DLT690L._SL1000_.jpg

In imaginea de mai sus, placa are nevoie de o alimentare suplimentara cu 6 pini, si de inca una cu 8 pini. (vezi in partea dreapta acele 2 mufe)

Exista placi ce au nevoie de o singura alimentare cu 6 pini, altele ce au nevoie de 2 alimentari cu 6 pini, altele ce au 1 de 6 si una de 8, precum si placi puternice ce au nevoie de 2 alimntari cu 8 pini.

Suplimentar, sursa (PSU) trebuie sa aiba alimentari corespunzatoare, indiferent ca e modulara sau nu.

https://us.v-cdn.net/5021640/uploads/editor/rp/8y04r2yrkga0.png

(in poza de mai sus sursa e modulara si poti vedea doar zona de conectori - sunt acei 8 conectori cu gri si galben din dreapta jos...
in acei conectori se introduc cablurile PCI-E ce vin cu sursa.)

Sunt notati cu PCI-E 6+2, pentru ca nu se mai fac mufe separate pentru 6 pini, vin in configuratia 6+2, si le desparti tu daca ai nevoie de 6 pini.

Daca sursa nu e modulara, arata asa:
http://www.digiwares.co.za/wp-content/uploads/2018/05/EVGA-W1-500W-1.png

In acest caz, asigura-te ca sursa ta are suficienti conectori PCI-E cu 8 pini (sau 6+2 pini daca placa ta are nevoie si de 6 pini).

Deasemenea, FOARTE IMPORTANT, asigura-te ca amperajul sursei e suficient pentru noua placa.

Aici gasesti un calculator ce iti arata in afara de puterea necesara a sursei... si amperajul.

https://outervision.com/power-supply-calculator

Răspuns utilizator avertizat
| NLS a răspuns (pentru BlackBriliant):

Alimentare separata 1x 8-pin PCI-E

dupa cum bine scrie la specificatii, are nevoie de o alimentare PCI-E cu 8 pini (sau mufa 6+2, cum au majoritatea surselor mai nou) deci asigura-te cu sursa ta are macar una disponibila, si ca are puterea necesara sa o duca.

Eu recomand asta
https://www.pcgarage.ro/......t-hdmi-dp/

Detin sora ei mai veche (RX 480 8GB) si e un monstru. Si aceasta are nevoie tot de o alimentare cu 8 (sau 6+2) pini.

De ce recomand Sapphire in detrimentul XFX?
Produsele Sapphire sunt mai silentioase decat cele XFX si vin cu o racire mai buna (heatsink mai inteligent proiectat).

Răspuns utilizator avertizat
| NLS a răspuns (pentru NLS):

DAR astfel de placi nu pot face fata la jocuri recente sau la rezolutii mari, fiind mai slabe.
Placile pentru gaming "adevarate" au minim o alimentare separata.

Răspuns utilizator avertizat
| NLS a răspuns (pentru BlackBriliant):

Nu trebuie sa umbli in bios când schimbi o placa video, decat atunci când înainte ai avut o placa video integrata
Aceasta (cea integrata) trebuie dezactivata din BIOS.
In unele cazuri, poate rămâne activa, deci nu trebuie sa faci nimic în BIOS, dar iti va manca din ramul sistemului.

Răspuns utilizator avertizat