| Yohei a întrebat:

Salut! Am un PC cu urmatoarea configuratie: i5 12400F, 32GB RAM DDR5, RTX 4060 OC, SSD 1TB m2. Nu am absolut nicio problema cuu el, dar nu ma incanta ceva, cand i-am instalat windows-ul, a mers bine tot cateva zile, merge bine si acum, dar mereu cand il pornesc si pun parola, sta si 20 de secunde in acel ''welcome'' si uneori imi apare acel cerc de loadinf, uneori nu, iar cand intra in desktop, dupa vreo 10-15 secunde imi apar si aplicatiile de pe taskbar. Am si xmp activat, doar atat a fost umblat in bios, pentru a activa acea optiune, in rest nimic, stiti cumva de ce face asa?

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca dezactivezi parola oare mai face la fel?
pe langa parola la pornire windows mai ai si criptare prin BitLocker?
Din cate stiu durata cat si refresul acelor iconite ale softurilor instalate in acel PC, ar dura mai mult sa se incarce in cazul in care am criptat continutul!

| Yohei explică (pentru Simpatic):

Face la fel, dar nu face cand inchid pc-ul din windows, cand ii dau shut down, dar cand il inchid din unitate, face la fel

| RAY a răspuns:

Ssd ăla de 1tb ce marca e?

| Yohei explică (pentru RAY):

Samsung, dar am rezolvat, oarecum.

| snowlipsism a răspuns:

Cauta o varianta crack-uita a lui Malware Bites si verifica sa n-ai malware/spyware. Astea ingreuneaza mult PC-ul. Vezi de asemenea daca nu cumva-si face update-uri. Primele zile de la instalare de win isi face update-uri, si dupa ce le instaleaza, prima rulare dureaza. Nu schimba desktopul, lasa o poza clasica de la Win. Ai o configuratie buna, deci habar n-am de ce ti-ar face asa. Sper ca s-a remediat

| Yohei explică (pentru snowlipsism):

Nu am niciun viruus, am instalat programul si am acele 14 zile trial free pentru ca nu l-am folosit niciodata, si totul e ok. insa am observat ca daca opresc pc-ul din windows, ii dau shut down, nu mai face asa, iar cand il inchid din unitate, face, nu inteleg de ce

| Simpatic a răspuns (pentru snowlipsism):

Salut, sunt autodidact deci nu It-ist profesionist dar iti spun ca ma pricep mult in domeniu!
Niciodata sa nu descarci crackuri la softuri, de ce? pentru ca majoritatea acestor crackuri pot contine elemente malware!
Ca sa depistezi insa un raspuns fals pozitiv raportat la un crack sau soft nemalitios, trebuie sa ai inalta pricepere, trebuie sa stii foarte bine unde sa te uiti in procese si registri!