| Nustiucinece a întrebat:

Salut am un procesor i5 - 4460 nu il am de foarte mult timp cam de o luna la inceput avea o temperatura ok pana in 32 de grade ca nu faceam nimica pe pc si maxim 47 cand il foloseam 60-70% de cateva zile imi sta la 38-40 cand nu il folosesc si 55 in full load, as vrea sa stiu daca este o temperatura ok adica afara sunt 42 de grade si ma gandeam ca din cauza asta poate sa fie problema coolerul e deafult venit de la procesor. Si as mai vrea sa stiu daca as putea umbla la viteza coolerului de la procesor?

3 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Salut, 55 de grade in full load la temperaturile din ultimele zile este OK, nu are rost sa te panichezi. Atat timp cat nu trece peste 65 grade nu ai de ce sa iti faci griji.

Totusi daca vrei sa scapi de grija si sa ai niste temperaturi mai mici poti sa iti cumperi un cooler aftermarket dar temperaturile tale sunt decente si nu ai de ce sa te ingrijorezi.

Răspuns utilizator avertizat
| raresandrey a răspuns:

Temperatura de afara nu are nici o treaba cu temperatura din PC-ul tau, ai programe care isi dau autostart si solicita procesorul chiar daca nu le folosesti, se poate umbla la viteza cooler-ului dar îi reduce perioada de viata.eu folosesc,, everest,, pentru monitorizare, foarte bun îti dă orice detaliu despre PC-ul tau si,, king soft PC doctor,, pentru optimizare, daca le gasesti utile ai aici link-urile. http://www.lavalys.com/products/everest-pc-diagnostics/. http://kingsoft-pc-doctor.en.softonic.com/