| 23423423 a întrebat:

am un router D-link dir 615 care tot se reseta iar beculetul de power era portocaliu, i-am chemat pe cei de la internet si au descoperit ca alimentatorul nu mai mergea.am inlocuit cu un alt alimentator apoi routerul a inceput sa mearga normal ca inainte, timp de vreo 4 zile..pana intr-o seara cand a inceput sa se deconecteze internetul apoi routerul a inceput din nou sa se reseteze...acum am incercat sa il conectez la calculator pentru a il seta ( cu cablul lui ethernet din pachet) insa nici macar nu se mai aprinde acum. banuiesc ca s-a cam ars.ce s-a intamplat? Am citit pe diferite forumuri. am inteles ca e o problema comuna la acest model de router..Ma gandesc ca ar trebui sa imi cumpar altul pentru ca nu vreau sa ma complic. ce ma sfatuiti? Multumesc!

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da cred că s-a defectat routerul, si nu merită sa il repari, daca esti la rcs cel mai bine suna la ei sa i ti dea ei in custodie un router, iar daca se defectează il vor schimba ei dacă constată ei că defectiunea nu este cauzată de tine.

| 23423423 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Din pacate vad ca nu mai au routere ci numai stickuri modem...

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru 23423423):

Daca esti la rcs suni si faci comandă la ei sa i ti aducă cind vor avea pe stoc, dar totusi la ce companie de cablu/internet esti? Multumesc

| 23423423 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Tot la rds...si am abonamentul fiberlink 100. dar cred ca o sa imi achizitionez eu un router la 50 de lei asa.mi se pare putin mai rentabil...

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru 23423423):

Să stii că ăstia de la rcs daca ai defectiune la cablul de internet si văd ca ai router nici nu i ti configureaza routerul, mai ales daca routerul nu este luat de la ei, ei cind vin sa vadă defectiunea, i ti scot cablul din router si il conectează direct in mufa din unitatea calculatorului, si atunci i si dau ei seama daca defectiunea este din cablul de internet, adică cablul utp cum se numeste firul de internet, sau defectiunea a provenit direct din router, ei verifică pe scara blocului caseta in care vine atit cablul tv de antenă, cit si cablul utp adică internet, ca odata ce ai defectiune in casă, ei o repară din caseta lor care este montată pe holul blocului, si ei recomandă folosirea internetului direct prin cablu, fară router. Routerul il ai pentru wifi la telefon, sau pentru conectarea altor calculatoare sau laptopuri, dar la o pană de curent, sau la o fluctuatie a tensiunii electrice, routerul se resetează si nu mai functionează, iar pentru a il face ai nevoie de parolele routerului ca sa il poti reseta. O seara bună.

| 23423423 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Problema e ca nu mai porneste deloc sad....nici conectat la pc

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru 23423423):

Păi normal ca nu mai porneste deloc, deoarece tu l ai avut trecut prin router, ce i ti apare cind te conectezi pe calculator? ce mesaj scrie jos in bară?

| 23423423 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ma refeream la router...internetul il am in camera de camin unde stau..aici acasa am alt internet..si doar am luat routerul sa il verific mai bine.normal era sa porneasca.asta e acum.altul

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru 23423423):

Da, vezi cu ăia de la rcs cum o rezolvi. Esti fată? ce vârstă ai? mersi