| Justasimplequestion a întrebat:

Salut am un Samsung galaxy s7 estetic e nou, nu l am folosit aproape deloc si de mult si l-am bagat la incarcat ca sa vad daca mai merge, sa il vand, si se aud notificarile pe el, are si un led albastru aprins da ecranul e negru ca si cum ar fi oprit ce pot sa i fac?

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cateva posibile cauze ale ecranului negru gasesti aici : https://nerdist.ro/mi-s-a-innegrit-ecranul-la-telefon-ce-e-de-facut-cauze/

printre altele poate sa fie chiar "ecranul"

"Apoi, mai e posibil să fie de vină ecranul în sine. Poate a căzut telefonul de undeva și chiar dacă nu se vede nicio fisură, ecranul intern ar putea fi afectat. Sau e posibil să fie o problemă cu conexiunea dintre ecran și placa de bază. Aici e mai complicat, căci repararea necesită intervenție de specialitate."

| Justasimplequestion explică (pentru Simpatic):

Si se vede ca scrie galaxy s7 pe el daca ma uit dintr un anumit unghi

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Justasimplequestion):

Incearca din setari sa i dai luminozitatea ecranului la maxim

| Hyperion7 a răspuns:

E defect displayul, nu are vreo spărtură pe undeva?

| Korkodeln a răspuns:

In spatele ecranului e un panou cu leduri albe, numit "backlight", acesta da imaginea "luminoasa" a ecranului pentru ca de fapt cristalele lichide nu au luminozitatea lor proprie ci isi schimba transparenta. Backlight-ul defect e o problema comuna si se diagnosticheaza usor, desi ecranul e negru, imaginea se poate distinge daca luminezi cu o lanterna puternica din anumite unghiuri.
Din pacate problema asta nu poate fi rezolvata fara a merge la un centru de reparatii si in functie de ce pret iti dau te hotarasti daca merita sau nu.