| Stef29 a întrebat:

Am un Samsung glaxy S III trimis din alta tara. L-am decodat, dupa i-am pus eu un android si am fost nevoit sa ii rescriu imei-ul, l-am rescris la un service gsp si tipul de acolo mi-a spus ca daca ii dau rebot sau reset crapa. Si nu inteleg acest termen. La ce s-a referit cand mi-a spus asta?

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Reboot înseamnă restart iar reset înseamnă resetarea la setările de fabrică.
Ceea ce ai făcut nu e bine ca așa cum se sție pe oirce calculator, telefon sau tabletă dacă nu instalezi și folosești sistemul de operare pentru care a fost creat să lucreze vei avea probleme.
Deci recomand un service unde să îl resofteze cu Android-ul cel de fabrică al telefonului tău.Ei știu precis ce să facă.
Succes

| K0sti a răspuns:

De cand are gsp-ul service de telefoane? Crapa=moare Androidu'!

| Stef29 explică (pentru K0sti):

Scuze...am vrut sa scriu "gsm" dar am incurcat tastele. DAca il resoftez iar se codeaza pe tara din care l-am luat?

| K0sti a răspuns (pentru Stef29):

Teoretic nu, acum depinde si cine iti face resoftarea si cat de mult se pricepe!

| Stef29 explică (pentru K0sti):

Tipul de la service poate sa imi puna un android cu acelasi imei ca al telefonului la care sa pot face si update. Mentionez ca acum nu pot face update, imi spune "dispozitivul a fost modificat si nu se poate executa actualizarea" sau ceva de genul, dupa ce am rescris imei-ul.