| UpSideDownSix a întrebat:

Salut, am un televizor care e destul de vechi. El merge perfect dar pentru nu știu ce motiv când conectez un ps3 (e singura chiestie cu care îl pot încerca) ecranul apare verzui (https://imgur.com/a/V7BjqCF), problema pare să dispară atunci când intru într-un joc.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pare sa fie un usor bruiaj pe imagine, care poate sa aiba o legatura cu fenomenul de "verde" (pe imagini apar si niste benzi rosii orizontale, curbate).
Asemenea braje pot fi cauzate de induficienta filtrare al alimentarii sau ne-ecranarea perfecta a unui circuit.
Poti incerca sa misti mufele/schimbi cablul video (intre PS3 si televizor).
De asemenea, poti incerca si cu un alt televizor /monitor.
Daca si pe alt ecran apare fenomenul si te pricepi un pic la electronica si poti desface PS3, atunci verifica daca nu este vreun condensator umflat.

| UpSideDownSix explică (pentru Bula):

PS3-ul nu are nici o problemă, iar televizorul merge perfect când intră intr-un joc, și meniul televizorului când apare e perfect normal.
Am un televizor mai nou care îl folosesc pentru PS3 și cu el nu are nici o problemă.

| Bula a răspuns (pentru UpSideDownSix):

Ok.
Incearca si cu un alt cablu video., preferabil cu filtru de deparazitare (este "umflatura" de forma cilindrica pe cablu). Pe un cablu pot fi si doua asemenea filtre.

| UpSideDownSix explică:

Aici e link cu poze https://imgur.com/a/V7BjqCF (nu știu de ce nu merge link-ul de mai sus.)