| Dark76 a întrebat:

Salut, am un televizor StarLight și mi s-a stricat telecomanda, știți cumva o aplicație de pe telefon pe care o pot folosi ca o telecomandă?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Totul depinde de telefonul tau.
Daca telefonul are Led infrarosu (pentru telecomanda), atunci exista aplicatii pentru el.
Fara un Led infrarosu nu ai cum sa folosesti telefonul, ca telecomanda.
Insa, poti comanda telecomanda de la mai multe firme (romanesti), chiiar prin internet, doar sa le spui FABRICANTUL si MODELUL exact a televizorului (sunt scrise pe o eticheta, de obicei pe spatele televizorului).
Incearca aici:
https://telecomanda-tv.ro/marca_star-light.htm

| NLS a răspuns:

Doar daca telefonul are IR.
Altfel nu merge (..deloc bine, nu merita sa pierzi timpul).

Telefoane care au IR sunt putine, in general Xiaomi au parca toate, si unele modele mai vechi de Huawei.

Sau Samsung Galaxy S6 a fost ultimul care a avut.

Cum a zis Bula, e de 1000 de ori mai simplu si mai eficient sa cumperi o telecomanda pentru el,
SAU o telecomanda universala.

| Sekim a răspuns:

Ma indoiesc ca un televizor de la acest brand ar suporta sau ar avea o aplicatie speciala pe post de telecomanda. Pe langa asta, e oarecum imposibil sa folosesti telefonul pe post de telecomanda in cazul in care nu ai senzor laser ( telefoanele de la Xiaomi stiu ca au, restul, nu stiu ).

| 4evergentleman a răspuns:

De la acest brand nu suporta