| Kevinn2000 a întrebat:

Am văzut un anunț cu un aparat foto. Aparatul se poate vinde cu 1, 2 sau 3 obiective. Întrebarea mea este: ce pot face cu 2 sau 3 obiective dacă am deja unul? Sunt diferite? Ajută la altceva fiecare?

7 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Salut,
Fiecare obiectiv are rostul lui, zoomurile de obicei se folosesc pentru all around dar cele fixe sunt cele pentru portete.

https://www.youtube.com/watch?v=5LBbQ9--VK4

Răspuns utilizator avertizat
| Kevinn2000 explică (pentru XKronstadt):

Obiectiv de 18-55 sau de 18-135?
Care din astea 2 ar fi mai ok pentru a filma la un botez sau la o nuntă?
Din câte am înțeles, cu cât un obiectiv are mai mulți milimetri, cu atât poți sta mai la departare de subiectul fotografiei. Din asta reiese că obiectivul de 18-55 ar fi mai bun, cred, dar vreau să fiu sigur.
Apropo, mulțumesc pentru linkhappy

| Kevinn2000 explică (pentru aditimus):

Multumesc pentru răspuns.

Răspuns utilizator avertizat
| Kevinn2000 explică (pentru XKronstadt):

Mersi mult. Câteva întrebări mai am, în caz că te pricepi. Ți se pare bun un Canon 70d cu 9000 de cadre ( motivul vânzării: nu mai este folosit de mult timp si stă degeaba ). Preț 1.500 lei doar body.
1.800 lei cu tot cu obiectivul de 18-55mm.
Îl vreau momentan pentru a filma la botezul surorii mele + că o să-l mai folosesc pentru mine să învăț mai mult. Ședințe foto etc.
E un aparat bun la acest preț?
Crezi că o să am nevoie și de celălalt obiectiv? ( de 18-135mm ).
Cu ambele obiective costă 2.200 lei.

| Kevinn2000 explică (pentru Kevinn2000):

Sau am mai găsit un Canon 6d cu 48.000 cadre la 1.900 de lei doar body. Nu știu dacă e cu mult mai calitativ sau aproape la fel, sunt la început și nu prea cunosc.
Și nici nu știu dacă e bun fără obiectiv, că nu vinde și obiectiv la el.
( În poze pare super mișto și 6d ul ăsta și 70d ul, par aproape noi, fără semne de uzura, mai ales 70d ul )
Aaa și 6d ul a fost folosit doar pentru poze, cică nu a făcut filmări cu el.