| andreiandronic a întrebat:

Am Windovs 7 ultimate si imi merge foarte greu PC-ul! Ce windovs sa imi pun sa imi mearga foarte bine? Am la calculator asa : 1GB ram, si porcesor de 3 GHz! Dau funda!

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

.Nici un Windows actual nu va funcţiona cum trebuie deoarece ceea ce ai tu numai hardware de Windows 7/8 nu este.Aşa păţeşti dacă te iei după Microsoft şi ceea ce ai auzit de la alţii.
Vrei un calculator rapid.Instalează orice în afară de Windows pe ceea ce ai tu. Windows XP e cam istorie deci ai rămas cu două variante.
Ori upgrade hardware la un minim 2 GB ori schimbă sistemul cu orice altceva. Ultima e cea mai ieftină metodă. Succes

10 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Doar XP pentru ca pentru Win 7 e necesar un minim de:

Procesor de 1 GHz sau mai rapid pe 32 biți (x86) sau pe 64 biți (x64)

1 gigaoctet (GO) RAM (pe 32 de biți) sau de 2 GO (pe 64 de biți)

spațiu disponibil pe hard disk de 16 GO (pe 32 de biți) sau de 20 GO (pe 64 de biți)

Dispozitiv grafic DirectX 9 cu driver WDDM 1.0 sau mai recent

si esti la limita cu memoria RAM. Eventual mai pune o memorie de 1 GB sau una singura de 2 GB si de ce nu mai mare.
Recomand suplimentarea memoriei deoarece XP-ul:

http://www.microsoft.com/en-us/windows/enterprise/endofsupport.aspx

| SorinTudor a răspuns:

Aceiasi configuratie o am si eu si am windows 7 ultimate x64 bit si merge super bine... Incearca sa-l cureti de praf, praful trage performantele in jos si indicat ar fi ca la 6 luni sa reistalezi windows

Răspuns utilizator avertizat
| tz3ava a răspuns:

Nu e de la piesele calculatorului asta daca ai o placa video mai mica decat directx 9, dar sunt sigur ca o este mai mare, deci nu e de la hardware...

| Seby90 a răspuns (pentru tz3ava):

Ai vorbit laughing.

Mai bine taceai.

Vezi ce rahat iti porneste in startup, yahoo messenger si toate prostiile din tray, intra la setari si scoate tot ce e inutil din startup, inchide procesele inutile, voila!

PS: Praful nu trage nicio resursa in jos, doar ca iti incurca racirea, implicit ridicand temperatura generala a pieselor.

| tz3ava a răspuns (pentru Seby90):

Ce vrei sa spui?

| NicK93x a răspuns:

Windows XP e cam singura solutie

| TotAdyBoss a răspuns:

Mai adauga macar 1GB ram! Eu am 2.8 si 2G si mi se misca acceptabil si eu ar trebui sa mai adaug, dar tu!?
Baftawinking

| ShamyyPwp a răspuns:

XP big grin

| mihaitzzamitzzuiosib a răspuns:

Eu am windous XP i merge foarte bine...deci,ti-l recomand.