| sorinrobert a întrebat:

Vreau sa instalez windows-ul din nou insa mi-e frica sa nu pierd datele din el..am in jur de 50Gb care nu am unde sa-i stochez. (un Stick sau HDD extern ). Stiu ca orice este in alta partitie nu se sterge, insa mi-e teama de eroarea "The Selected Disk is of the GPT Partition Style".
De fiecare data cand am insatalat windows-ul am fost nevoit sa-l formatez. Stie cineva cum pot sa scap inainte de eroare asta? se poate? sau pot sa stochez altfel datele?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.Eroarea cu GPT iti spune ca Hardul nu este din fabrica partitionat.Deci hardul are o singura partitie si tu ai mai facut una la instalare.Deci de fiecare data cand vei instala un windows vei putea instala numai formatand hardul s si facand o singura partitie. Deci ai inteles cum sta treaba, hardul are o singura partitie si la instalare nu vei putea salva cei 50 de giga in partitia D pentru ca windowsul cere instalat pe tot hard diskul, fara partitionari.Asa mi s-a intamplat si mie.
Poti stoca păe un site on line gen Cloud Adrive tot ce vrei, reinstalezi apoi windowsul, intri in cloud din nou si iti descarci datele inapoi. Dupa intalare, poti face o noua partitie din disk manager si descarci acolo din clou ce ai incarcat.Deci cauti un site de stocare on line si incarci acolo tot ce ai de salvat.