| feannnnnnnnnnnnnnn a întrebat:

Are cineva la casa sistem de alarma sau daca se pricepe in domeniu? Vreau sa-mi montez un sistem de alarma cu senzori de miscare, fara legatura cu firmele de paza. Sa pun 2 senzori, 1 in fata casei si 1 in spate aproape de gradina, pe acolo sar gardu hotii. Cand detecteaza miscarea sa sune sirena sa ma anunte...am si caine, senzorii ar trebui sa fie imuni la animale. Ma gandeam la ceva de genu: https://www.a2t.ro/......cp-ip.html
Pareri? Stiti ceva mai eficient si/sau mai ieftin?

3 răspunsuri:
| LinxCont a răspuns:

Senzorii nu prea sunt imuni la animale, deci se declanseaza si de la o pisica, caine, pasare sau chiar de la o insecta.

Bun ar fi un DVR si 2 camere de supreveghere cu vedere in infrarosu pe timp de noapte.
Nu numai ca ar da alarma la detectarea miscarii, dar in plus DVR-ul poate si inregistra in caz de alarma de miscare, de intrerupere a unei camere tot ce trece prin fata camerei. DVR-ul are incluse functii de alarmare si daca e conectat la un router WiFi prin cablu, permite vizualizarea inregistrarilor, vizualizarea in direct pe tableta, telefon sau calculator conectat in retea la acel router. Daca routerul e conectat la internet, se poate vedea si de pe internet din alt loc unde e internet.
Ar merge ceva de genul asta https://www.a2t.ro/......re-hd.html la care se adauga si un hard disk daca se doreste inregistrarea. Trebuie intrebati cei de la Atu Tech si cred ca vor face o recomandare buna.
Trebuie intrebati ce sisteme de alarmare ieftine au, in ce mod se face alarmarea, pe telefon sau sonor, se poate merge si pe varianta cu DVR plus camere de supraveghere si microfon, in functie de necesitati.
Vad ca un sistem cu 4 camere si inregistrare pe DVR e chiar mai ieftin decat sistemul de alarma cu senzori de miscare, de asta zic ca eu daca as avea nevoie de un sistem de alarma, as alege camere de supraveghere + DVR.

| feannnnnnnnnnnnnnn explică (pentru LinxCont):

Acel kit este capabil sa dea alarma la detectarea miscarii? Mie imi pare ca e doar de supraveghere, nu de alarma. Caci daca vin niste tigani poate mai au si masca si ii vad a doua zi prin filmari nu am ce sa mai fac, e tarziu. De aceea as opta pentru un sistem cu sirena.

| LinxCont a răspuns (pentru feannnnnnnnnnnnnnn):

Trebuie intrebati cei de la firma daca acel kit are iesire pentru alarma.

DVR-urile au posibilitatea sa trimita sms-uri, emailuri, au un difuzor mic in ele care tiuie, pot da alarma pe telefoane mobile pe care e instalata o aplicatie corespunzatoare, iar unele au si o iesire care poate fi conectata la o sirena.
DVR-urile mai ofera si posibilitatea urmaririi selective a unor zone din ceea ce se vede pe camera, permit si reglarea sensibilitatii la miscare.
Daca ar fi camerele mai ascunse sa nu fie vizibile, poate hotii nu mai vin mascati.

Indiferent daca se foloseste un DVR sau numai detectoare de miscare, ar fi buna o sirena puternica care sa-i deranjeze pe hoti, protejata de o carcasa metalica sau pusa intr-un loc unde greu accesibil ca sa nu poata fi oprita.

Vad ca exista senzori cu imunitate la animale http://www.a2t.ro/......-heyi.html
deci ar trebui firma sa faca o oferta pentru un kit cu senzori cu imunitate la animale.