| vladnjr14 a întrebat:

Salut,as dori sa achizitionez un procesor i5 care sa fie pus alaturi de placa video pe care deja o am gtx 960 4gb.As fi interesat de procesoarele skylake, dar nu sunt sigur daca suporta memorii ddr 3 cu 1.5 v. Daca nu suporta ce alt procesor mi-ati recomanda? (de preferat sa fie haswell) mersi anticipat

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-are legatura cu memoria. Ca un procesor sa mearga pe placa de baza trebuie sa aiba acelasi socket cu placa de baza si la placile mai vechi si acelasi FSB. Daca spuneai ce placa de baza ai te ajuta. Ce spun astia pe aici sunt aiureli. Ca si la consult medical: nu se poate da diagnostic daca nu vezi. Deci, spune-mi ce placa ai.

| vladnjr14 explică (pentru Salontanul):

Momentan am o placa am3+ dar in acei 1300 de lei vreau sa ma incadrez si cu procesor si cu placa de baza noua.

| Salontanul a răspuns (pentru vladnjr14):

Uite niste procesoare: http://www.pcgarage.ro/......-nuclee-8/
Daca placa ta de baza este inca valabila ( suporta aceste procesoare- era bine daca spuneai denumirea ei) poti sa le folosesti fara a mai cumpara placa de baza.
Daca tii sa iei si o placa noua: http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/msi/970a-g46/

| KodrutZ a răspuns:

Ia un Skylake cu DDR4, nu are sens sa iei DDR3. Plus ca suporta doar de-alea low voltage, daca e vorba de DDR3.

| vladnjr14 explică (pentru KodrutZ):

Am deja ddr 3 dar nu cred cam destui bani si pentru ddr 4

| KodrutZ a răspuns (pentru vladnjr14):

I3 6100+pb+8 GB DDR4 te incadrezi in 1300 RON. Nu stiu de unde pina unde visezi tu i5, fiindca si un i3 skylake sterge pe jos cu fx 6300 in ORICE scenariu posibil. ORICE SCENARIU. Uite wishlist pentru upgrade-ul tau - http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1483708/
Mai iei citiva lei si pe DDR3, mai mergi cu plugusorul... si voila!
P.S. Am optat pentru i3-ul asta si nu pentru 6100 fiindca asta are 4 MB cache, chiar daca frecventele sint apropiate.

| vladnjr14 explică (pentru KodrutZ):

Este dual cor, vreau ceva mai future proof inc azul asta mai bine merg pe haswell si gata treaba

| KodrutZ a răspuns (pentru vladnjr14):

NU exista "future proof". Daca te-ai fi uitat la niste benchuri, ai fi vazut ca i3 6100 (care e mai slab ca 6300-le din wishlistul meu!) bate i5 4430 care e quad toata ziua. Pe de o parte zici de future proof, pe de alta parte bagi o pocnitoare de placa de baza cu ddr3 pentru i5 skylake... B150-ul ala de la Asrock eu nu l-am pus de fantezie. Uite aici - http://www.notebookcheck.net/Gold-Nexus-6P-coming-to-Best-Buy.156357.0.html

| CPAElites a răspuns:

Pai ce placa de baza ai ma?
Si ce buget?

| vladnjr14 explică (pentru CPAElites):

Placa de baza + procesor buget :1300 lei

ps; fac upgrade de la un fx 6300

| tudorykul a răspuns:

Trebuie sa ne spui ce placa de baza ai ca pe ea se pune procesorul