| iuli000 a întrebat:

As dori să învăț programare ( a.i. să ajung să fac web design / diferite aplicații / joculețe / jocuri ).
Înțeleg ca voi avea nevoie de timp pentru a putea ajunge la nivelul pe care îl doresc, dar sunt dispus să învăț și acum vine întrebarea : cu ce lecții / limbaje de programare ar trebui să încep?

Răspuns Câştigător
| Aylee a răspuns:

Salut, inteleg ceea ce doresti sa inveti. Dar ai nevoie de cel putin 2, 3 ani de invatat in fiecare zi sa ajungi la aceste performante. Trebuie sa incepi mai intai cu ce e mai usor, design-ul: Adobe Illustrator pentru vectori si Adobe Photoshop pentru prezentari, dupa ai limbajele de programare: Java script, java, c++, php, python, Basic sunt o multitudine de limbaje de programare.

| iuli000 explică (pentru Aylee):

Mersi! Mai am o întrebare. Crezi ca pe viitor dacă ajung să "stapanesc" foarte bine programarea as putea creează o meserie de lungă durată din asta?

| Aylee a răspuns (pentru iuli000):

Daca te ocupi de creearea unor template-uri wordpress, teme de site-uri sau site-uri in sine cu tot cu partea de grafica poti castiga lejer de acasa 100, 000$ pe an. Da. am scris bine, este cineva din Iasi care a facut intr-un an 500, 000 euro cu o munca de 2 luni

| iuli000 explică (pentru Aylee):

Pentru asta chiar dacă mă pricep as avea nevoie de niște reclamă, nu-i așa?

| Aylee a răspuns (pentru iuli000):

Chiar deloc. Iti trimit un site unde uploadezi astfel de teme.

| suntserios a răspuns (pentru Aylee):

Ce treaba are Adobe Illustrator si Adobe Photoshop cu programarea? Daca el are impresia ca web designul inseamna programare nu trebuie sa ii adancesti si tu ideile gresite.

| Aylee a răspuns (pentru suntserios):

La construirea website-urilor ai nevoie si de parte grafica nu numai de parte scrisa. Decat sa plateasca o avere pentru ele poate invata foarte usor illustrator si photoshop, nu sunt programe grele.

| suntserios a răspuns (pentru Aylee):

In industrie cand e vorba de lucruri serioase, programatorul programeaza, designerul lucreaza la partea vizuala si ii da programatorului sa implementeze.

daca e sa vorbim de lucruri serioase, ca asa pare initiatorul intrebarii ca doreste

| Aylee a răspuns (pentru suntserios):

E singur... vrea sa faca el, eu i-am spus ce are nevoie, nu stiu daca am gresit atat de mult. Si eu am "lucrat" pe partea grafica ceva timp si imi era ciuda ca nu stiam partea scrisa. De asta l-am indemnat sa invete si asta ca photoshopu si illustratoru le stapanesti intr-o luna.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa o luam cu inceputul, web designul nu are treaba cu programarea, asa ca ori te axezi pe el ori pe programare.

Pentru inceput poti opta pentru un liceu cu profil mate info unde vei prinde toate bazele programarii, daca deja esti la liceu si nu ai optat pentru acest profil pui mana si inveti singurel din manualele de info.

Pentru inceput trebuie sa inveti ce inseamna programare si cu ce se mananca, nu e cazul sa incepi cu 100 de limbaje de programare care iti sunt insiruite.

Odata ce prinzi bazele incepi sa le pui in practica in principiu in C/C++. De limbaje precum Java sau Js sau C# o sa te apuci cand ai sa stii ce inseamna programarea si mai ales ce inseamna programarea orientata obiect