| unromantraditional a întrebat:

As dori sa-mi cumpar un telefon bun, care sa tina, nu sa trebuiasca sa-l duc in service dupa 2 luni de utilizare, cu o baterie care sa reziste (nu o saptamana, dar macar o zi - o zi jumatate sa reziste) si care sa coste in jur de 600 de lei. Eu m-am gandit la Allview V1 Viper, voi ce imi recomandati?

11 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Nu te arunca la Allview eboda sau orice alt producator mic.
http://www.emag.ro/telefoane-mobile/samsung/pret,intre-500-si-600/c

uite aici niste variante.
Ai Samsung:
-Galaxy S3 mini value edition,
-Galaxy Grand Neo Plus Duos,
-Galaxy Trend Plus
-Galaxy Core 2
-Galaxy Core Prime
-Galaxy Duos II

mai ai LG G2 mini, LG L90, LG F70, LG L70
Sony xperia e3, xperia e4
HTC Desire 320

| unromantraditional explică (pentru Danzell):

Fratele meu are e aproape un an un Allview X1 Soul Mini si e multumit de el happy HTC Desire 320 nu poate nici jumatate din ce poate un Allview v1 viper, la fel si galaxy-urile enumerate de tine iar LG-urile nu prea au trecere, probabil pentru ca nu-s prea reusite. Cunosc mai multa lume cu Allview decat cu LG. Mersi de sugestii, oricum! happy

| Danzell a răspuns (pentru unromantraditional):

Sunt telefoane chinezesti. din cele 3 firme mai mici gen Allview, eboda si evolio, decat una din ele are fabrica de asamblare la noi.

LG-urile si HTC-ul enumerat au fost ca variante la cam acelasi pret. eu am avut un LG Optimus 2x si acum un G3.

ca performanta nu poti compara dupa specificatiile tehnice.
chiar daca un telefon pare mai bun pe hartie, practic poate fi intrecut de unul mai slab. Cu Allview am avut destule intalniri. De genul nu imi mai merge zi-mi ce ii fac. asa ca nu o spun in necunostinta de cauza. au probleme cu bateria(o baterie era sa imi explodeze in fata, incepuse sa fasaie.), cu gps-ul(si cu senzorul busolei( comparativ, am avut o tableta sa vad care e problema, pe vreme innorata nu prinde nici un satelit, iar cand e soare daca detecteaza 5-10.), si cu portul usb prin care se incarca(erau dezlipiti pinii care tineau portul usb de placa de baza a telefonului).
problema cu Allview in general e cu asamblarea. care este foarte proasta.

| unromantraditional explică (pentru Danzell):

Eu stiam ca Allview e firma romaneasca. Oricum, majoritatea telefoanelor se fabrica in China, chiar si Iphone-urile sau Galaxy-urile. In fine, Allview v1 Viper are un rating foarte bun pe site-urile de mai jos:
http://www.emag.ro/......DQ65JBBBM/

http://www.pcgarage.ro/smartphone/allview/v1-viper-16gb-black/

http://www.altex.ro/......ooth-negru

| unromantraditional explică (pentru Danzell):

Multumesc pentru sugestii, oricum! happy

| Danzell a răspuns (pentru unromantraditional):

Toate 3 sunt. una din ele le asambleaza aici celelalte le importa cu totul sub brand propriu. am zis acolo tongue

Răspuns utilizator avertizat
| Altadata a răspuns:

Salut.
Si eu te sfatuiesc să nu îți iei un telefon de la firmele mele mici gen Allview eboda serioux. etc în cazul în care nu vrei să îl duci în service după ceva timp de utilizare. Eu mi-am luat de paște un Lg L90 deși puteam alege un Lg g2 mini sau Samsung s3 și încă merge fără pic de problemă plus ca a trecut la android lolipop. Acum nu știu cât costa un l90.
Dar îți recomand:
Samsung galaxy duos sau prime
Sony xperia e4
Lg l70

| unromantraditional explică (pentru Altadata):

Dupa cum ii ziceam si lui Danzell, Allview e o firma promitatoare si dupa parerea mea, n-ar trebui sa ne luam dupa criteriul ''firma noua/firma veche''. V1 Viper e chiar mai puternic decat L90, doar ca nu stiu cat tine bateria. Comentariile sunt majoritar pozitive despre acest telefon.

| Altadata a răspuns:

Nu vreau sa iti schim alegera sau sa te pun pe ganduri dar Allview nu e altceva decat un GIONEE o firma chinezeasa care isi trimite piesele de telefon/tableta in Romania pentru a fii asamblate de firma Allview, adica piesele sunt facute de chinezi dar puse in carcasa Allview. Le fel si cu iphone piesele se duc din america mai exact undeva prin california dar se asambleaza intr-o fabrica din china pentru ca e mai ieftin de asamblat in china.
Diferenta dintre cele doua cazuri este ca cei de la gionne au observat ca Romania este o piata pentru telefoanele cu specificatii bune la pret mic dar nu se prea cumpara telefoanele chinezesti asa ca au trecut in Romania la firma Allview.

| Emanuel_Gabriel_1996 a răspuns:

karbonn titanium s6!