| CCLeaN a întrebat:

As vrea niste pareri in privinta achizitionarii unui nou telefon. As vrea sa fie Samsung cu touch-screen, dar sa nu depaseasca pretul de 650 lei. Mersi. FUNDA!

28 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Nu am sa inteleg prea curand treaba asta de ce musai Samsung...

| CinevaNou a răspuns (pentru sltlp):

E noul "Apple".

| Roxin a răspuns:

Recomand Trend Plus. Se misca foarte bine si e si ieftin happy

| AnimatedSignature a răspuns:

Samsung-urile nu mi se par asa bune... adica am dat 400 lei pentru un telefon cu single core armv6 si ecran 240 x 360, super nasol... mai bine iti iei alta firma.

Răspuns utilizator avertizat
| AnimatedSignature a răspuns (pentru andrey1412):

Nu chiar, am un Vodafone Smart 4 (470 lei), destul de low-cost pentru telefon si sunt multumit.

Răspuns utilizator avertizat
| 49Days a răspuns:

Samsung galaxy fame. Eu l-am luat prin noiembrie la abonament. Dar el era vreo 600. Acum sigur e mai ieftin.

| Heliodor a răspuns:

Hai sa nu comparam telefoanele de acum 5 ani cu cele din prezent
si mai ales hai sa nu laudam plusuri de care poate nu ne folosim
Si in afara de asta, dar si cel mai important hai sa nu promovam cultul snobismului. Indiferent ce avem de cumparat, telefon, televizor etc trebuie sa tinem cont de doua mari filtre: Bugetul in care sa ne incadram si pentru ce il cumparam. Intr-adevar cand X si Y trec de ambele filtre putem sa alegem si firma mai buna, plusuri care initial nu ne intereseaza. Asta inseamna sati alegi de fapt un produs, altfel tot ce tine de marketingul unui Brend sau societatea va alege pentru tine. Daca as avea un buget de 3000 ron pentru telefon, mi-as face calculul pentru un telefon de la Samsung, HTC si LG.

App de ce inseamna sa nu stii sa cumperi, si sa-ti placa ratele prea mult. Am un vecin de vreo 50 de ani, copii plecati de acasa. Si-a luat pentru el un SmartTV in conditiile in care nu are net. Cand l-am intrebam de ce SmartTV, mi-a raspuns ca sunt cele mai bune. Deci hai sa ne gandim ce vrem sa cumparam.

Răspuns utilizator avertizat
| Heliodor a răspuns:

App un lucru care ma enerveaza enorm la bredurile mari.
Renunta la butoanele contextuale senzitive ca sa puna numele

| Tudorvladimirescu a răspuns:

Uite aici ce iti doresti http://bit.ly/1nidtet doar ca sa fim seriosi copii va faceti de ras cu telefoanele astea, in loc de 650lei sa iti iei un Allview p5 quad care e mare e bun are tot ce ii trebuie mergeti cu chichinete amarate care nu merge nimic pe ele si mai dati si o caruta de bani

Răspuns utilizator avertizat
| Heliodor a răspuns (pentru andrey1412):

Daca mergi pe principiul sa moara capra veciunului da, sau daca esti de bani gata. Dar, nu ai bani si vrei maximul de perfomante posibile pana in suma X, atunci te orientezi spre firme low-cost. Am stat 3 ani cu un telefon de la zopo dual-sim, ecran de 5, 3, cpu de 1 single, 512 ram. Ei bine pana la acum jumatate de an nu mi-a facut probleme in afara clacatului la jocuri noi 3d. Al doilea sim l-am folosit pentru o cartela de modem de la Digi moca prin abonament. Zimi cati au avut acum 2 ani spre exemplu net nelimitat pe telefon? Asa ca hai sa vedem ce ne dorim de fapt, BREND sau PERFOMANTE?

Răspuns utilizator avertizat
| Heliodor a răspuns (pentru andrey1412):

Telefonul tau a aparut anul acesta, asa ca am sal compar cu un telefon cu un pret usor mai mic, si anume Allview V1 Viper S
Ecran: Egalitate(neo calitativ usor mai bun/ V1 mai mare)
Protectie ecran: castiga V1 prin CG3
Sunet:Castiga V1 prin amplificatorul Yamaha
Memorie RAM: castiga V1 prin 16gb inclusi
Memorie ROM: castiga V1 prin 2gb
camere: castiga clar V1, odata prin marimea ambelor camere mai mari, dar si prin provieneta lor de la Sony
CPU/GPU: sunt aproximativ egale, Chiar daca V1 are 1, 4, cpu de pe neo este mai perfomant
Autonomie: Daca ne luam dupa capacitate baterie castiga V1, dupa durata spusa de producator ar castiga neo

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=6289&idPhone2=6193

Ca pret, V1 s este mai eftin cam cum 200 de lei.
Personal nu ma intereseaza ce scrie pe telefon, ma intereseaza ce stie sa faca. Si app, scuza-ma dar acum 3 ani toata lumea fugea de dual sim si de marci clar chinezesti, cu toate astea mult timp nu am avut probleme sa numi duca ceva, si nu mai vorbim de netul gratis care era foarte scump pana nu de curand la o viteza buna. Si acum cu oferta de la DIgi, in loc sa-mi iau neo sau s4, mai bine ma bag pe x1 soul.

| AnimatedSignature a răspuns (pentru Heliodor):

Respect!

Răspuns utilizator avertizat
| Tudorvladimirescu a răspuns (pentru andrey1412):

Da omule si iti place sa iti zica un cocalar" Mama ce Samsung ai" decat sa iti zica un inteligent " mama ce telefon ai". Marog treaba ta daca ai prieteni carora le place sa fie " Shukari" alege Samsung. Daca in viata o sa ne vedem vreo data o sa iti dau un joc si daca nu o sa iti mearga pe Samsungul tau amarat de 650lei sa nu imi zici de ce o sa rad happy. Sper ca intelegi expresia.

Răspuns utilizator avertizat
| Heliodor a răspuns (pentru andrey1412):

laughing)) orice telefon neincarcat cu prea multe aplicati nu va avea mai mult lag dupa un an.
intr-adevar, daca iti eie un s5 acum, te tina fara lag 2 ani, asta pana cand va creste cerintele si numarul de aplicatii pe care le vei instala.
Frate am un **** de zopo(zic asta, pentru ca am facut comparatie intre zopo zp 998 si soul sau viper, si nas reveni niciodata la zopo) pana reusesc sami rezolv problemele si sa-mi iau alt telefon, il folosesc cu aplicatiile minime, si cu un procesor single de 1 la un ecran de 5 vech de 3 ani, inca se misca bine. Asta pentru ca s-a inventat revenirea la setarile din fabrica.

Imi place ca aud doar de Samsung, nimic de HTC, nimic de LG. pana acum un an doi, auzeai doar ifone, acum doar de Samsung. De ce? pentru ca este primul din top, si de obicei primul telefon ca perfomante este de la Samsung. Fratilor asta nu inseamna ca toate telefoanele de la ei sunt cele mai bune. Si tineti minte singura asemanare 100% intre un galaxy de top si un low cost de la Samsung, este numele.

Răspuns utilizator avertizat
| PSP a răspuns:

Salut! Iti recomand un iPhone 4s sau un Samsung Galaxy S2/S3