| Andrei741 a întrebat:

Salut,as vrea sa achizitonez un nou sistem audio, insa nu ma pricep foarte bine.Sa aleg un sistem 5+1 sau unul 2+1, vreau mai mult pentru muzica...as vrea sa se auda cat de cat tare si clar.
M-am gandit la Boxe Logitech 5.1 Z506, 75W RMS insa nu sunt sigur ca este o alegere foarte buna.Am un buget de 400 lei

2 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Ai de ales; Ori calitatea Hifi ori boxe de banii ăștia.
Un sistem Hfi decent nu găsești sub 1000 ron, cum sunt cele fabricate de Pioner, și alții.
Diferențele între un sistem 5+1 și unul pe doua canale este acela că fiecare tip de fregvențe a sunetului va fi reprodus de un anume set de difuzoare, deci un sistem 5+1 ar fi mai ok vs unul cu două boxe deoarece sunetele vor fi reproduse așa:
Sateliții(2 sau 4)-Înaltele
Mediile-boxele frontale
Joasele și bașii-Subwoffer
Acuma la banii ăștia cam... orice marca e la fel de proastă, că îs în clasa de consumabile.Succes

| Utilizator1234 a răspuns:

Domnule Lup, gresiti putin in afirmatii. Sistemele 5.1 multimedia (90% din ele) au difuzoare full-range pe sateliti ceea ce insmeana ca ciuciu medii si inalte din ele. Daca vorbesti de un 5.1 format din receiver multicanal + incinte pasive, atunci da, incintele fiind pe 2/3 cai vor reda corect sunetul. Dar, sistemele 5.1 nu isi au rostul in muzica decat daca asculti concerte live sau daca ai muzica inregistrata multicanal (cam rar asa ceva). Concluzia este clara, orice difuzor full-range nu va fi capabil sa redea intreg spectrul de frecvente ca unul pe 2 cai (e logic pana la urma). Mai mult, nu consider ca poti creea un sistem hi-fi, fie el si entry level pana in 1000 Ron, nici macar daca le cumperi SH. Numai un amp decent nou e peste 1000 Ron. Cat despre Z506 si altele din gama lor, au sateliti din plastic, difuzoare de 3 cm full-range, filtre de rahat (nu ca ar fi nevoie de mare lucru din moment ce nu-s pe 2 cai). Deci la ce poti sa te astepti de la astfel de boxe? Ti-am spus si in cealalta intrebara pusa de tine; vrei sa bubuie cumperi 2.1, vrei sa fie calitativ - cumperi 2.0. Daca ai 400 Ron, ai urmatoarele variante:

http://www.pcgarage.ro/boxe/edifier/m3250/

http://olx.ro/oferta/vand-boxe-microlab-solo-6-ID1DFNx.html#0925f95bf4