| Crisan_Valentin_1997 a întrebat:

As vrea sa imi iau router-ul asta http://www.emag.ro/......DBP2QBBBM/ si nu stiu daca laptopul meu, care are vreo 3-4 ani, este compatibil cu un router wireless 802.11ac.Chiar daca nu merge la viteza mai mare gen..tot se poate conecta..nu?

5 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Doar nu e DOAR ac...
de obicei is b/g/n/ac daca scrie doar ac, deci o sa se conecteze.

| DeyCj a răspuns:

Depinde de ce viteză ai la internet. Dacă știi că ai viteze de peste 100 mb/sec și plănuiești să împarți cu alți useri conectați la rețeaua ta de net date(muzică filme, etc) folosind un HDD conectat la router(care e de fapt un server)atunci investiția în așa ceva ar merita. Dacă nu, nu are sens să dai 200 și ceva pe ceva ce nu îi vei folosii toate funcțiile, mai ales că cum tehnologia evoluază, și prețurile acestor dispozitive vor scădea în viitor, și te vei pomenii ca ai dat mulți bani pe ceva ce nu ți de folos numai cam maxim 10% din potențialul real.
Cu laptop-ul și router-ul, răspunsul este da, va funcționa dar trebuie să îl setezi să emită în toate benzile(mixed mode), ceea ce cu wizard-ul nu vei putea face, ci doar manual.Succes

| Jipa95 a răspuns:

Q: De ce vrei tu sa te complici cu un asemenea router, cand cu aproximativ 100 lei iti poti achizitiona un tp link tl-wr841N cu o raza foarte mare de acoperire? Este pe 2. 4Ghz ( majoritatea routerelor pe frecventa aceea emite ) la fel si wi-fi din laptop tot pe 2.4 este.

| Mariusflo a răspuns:

Acest router: http://bit.ly/YdvKVt este foarte bun asa ca vei face o alegere excelente daca il cumperi!

| Paharcuapa1990 a răspuns:

Da, se poate
h