| robyroby a întrebat:

As vrea sa ma apuc putin de " programare ". Am auzit ca este destul de cautat job`ul de programator. Imi puteti spune va rog in ce consta acest job, si cum pot invata de la 0 totul despre programare?

Răspuns Câştigător
| OnWeed a răspuns:

Pai in primul rand trebuie sa te duci la liceu de profil mate/info, unde vei invata limbajul pascal (nu-l vei folosi toata viata, doar ca o sa vezi si tu ce inseamna programarea) apoi te duci la facultatea de info si dupa te poti gandi sa te angajezi. Daca vrei sa inveti ceva mai simplu si folositor acum poti incepe cu HTML si Photoshop, daca sti astea bine esti un webdesigner junior big grin

9 răspunsuri:
| costymaximus a răspuns:

Uite aici ceva despre cursul de programator care trebuie urmat http://www.cursurideinformatica.ro/cursuri-programare-c.htm

| OnWeed a răspuns:

Nu am studiat C++ dar stiu ca este foarte complicat si ca este cautat la ora actuala, dar pana o sa termini tu facultatea cine stie la ce se mai ajunge...

| BlueByte a răspuns:

Mai, tu crezi ca asta se invata asa cum vrei SI cand vrei? Ai auzit tu ca se castiga bine, dar habar nai ce necesita sa fii programator.Sunt o gramada de categorii de programare, nu poti sa stii toate limbajele de programare! In primul rand trebuie sa iti alegi un domeniu de specializare.Iti recomand sa iei niste cursuri profesioniste in domeniu, dar nu scolii si facultati de informatica, etc pentru ca scoala romaneasca e la pamant!
Poti sa te axezi pe web design(html, htm, php, etc) programare c++, etc.Sunt "n" categorii! Gandeste-te si revino!

| robyroby explică:

@Bubble nu ma gandesc sa ma angajez [ inca ]. Am doar 14 anisori whistling. Vreau doar sa invat cate ceva, de mic happy.

| robyroby explică:

Multumesc pentru raspunsuri. Am gasit o carte, destul de consistenta " Totul despre C si C++ ( Manualul fundamental de programare in C si C++ ) " Carte de 600 si ceva de pagini. Incep incet-incet sa o citesc.

| robyroby explică:

Eu, sincer vreau sa invat acest limbaj de programare, pentru a face ceva, ca sa nu stau. Am de gand sa urmez liceul militar, sau un liceu la profilul chimie / bio, iar apoi medicina nici de cum info. Vreau sa invat C++ si pentru cultura mea generala.

| Bubble a răspuns:

E extrem, extrfem de cautat job-ul. Daca nu ai fac de info nu prea te angajeazahappy

| Bubble a răspuns:

Pai at du-te la mate info. si tot asalaughing bine ca te gandesti de pe acum.
Eu am fost la mate info si m-am speriat cand am vaz ce'i acolo.laughing

| Allexandrrru a răspuns:

Incearca sa intri pe acest blog, gasesti limbajul c++ pas cu pas
http://csiplussiplus.blogspot.ro/