| CosminComan75 a întrebat:

As vrea sa ma apuc sa invat programare! Imi puteti spune de unde sa incep? Va rog spuneti-mi mai in detaliu si fara raspunsuri urate!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Desigur ca programarea NU SE INCEPE de la limbajele de programare. E ca si cum ai invata sa scrii inainte sa citesti.

Ia niste manuale de liceu, profil de informatica si pune te pe invatat. Invata operatiile pe biti, scheme logice, structuri de date si structuri de control, ceva pseudocod, algoritmica in pseudocod abia apoi iti alegi un limbaj de programare si pui lucrurile in practica

4 răspunsuri:
| Teardrop a răspuns:

De la limbajul de programare desigur.
Mai întâi în ce vrei să scrii? C, C++ sau Pascal? (recomand C++).
Apoi îţi va trebui un builter de programe (recomand CodeBlox).

Indicat ar fi să ştii ceva algortimică (să inveţi pseudocodul). E greu să te apuci de programare fără vreun profesor care să-ţi explice bazele.

| suntserios a răspuns (pentru Teardrop):

Desigur ca programarea NU SE INCEPE de la limbajele de programare. E ca si cum ai invata sa scrii inainte sa citesti.

Ia niste manuale de liceu, profil de informatica si pune te pe invatat. Invata operatiile pe biti, scheme logice, structuri de date si structuri de control, ceva pseudocod, algoritmica in pseudocod abia apoi iti alegi un limbaj de programare si pui lucrurile in practica

| musiiic a răspuns:

Păi... Alfabetul limbajului, Structura unui program, Tipuri de date, Variabile, Operaţii şi expresii, Instrucţiuni. Acestea sunt lucrurile de baza pe care le găseşti în orice manual de programare. Ştiind aceste lucruri, poţi realiza şi chestii mai complicate.
Personal ştiu c++. Dacă alegi c++, poţi să încerci apoi şi c#.

| oioneko a răspuns:

Daca esti determinat, sunt atatea tutoriale pe net, poti sa iei limbaje mai noi si moderne sau vechi dar care inca sunt de baza precum c++, cel mai simplu master google te ajuta.
Sau profi online contra cost.
Succes

| TotiImiSpunVaru a răspuns:

Eu, am inceput sa invat de pe you tube. Poti sa-ti iei si o culegere, cauti pe net. Autodidacti sunt cei mai buni.