| Stegaru_Mihai_1999 a întrebat:

As vrea sa stiu si eu daca placa video Asus GT 1030 2GB GDDR5 ar putea merge in placa de baza AsRock H61m-VS. Am mai cautat pe internet dar nu am gasit raspunsuri,

7 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Fizic, merge.
Insa e putin dezechilibrata ecuatia. Ce procesor ai?

Socketul vad ca e din 2012 martie (Sandy/ Ivy), placa video e un entry level din mai 2017 (chipsetul).
Un procesor din seria Ivy,
(gen Pentium Dual Core G3258 la 3. 2GHz, eventual un Ivy i3 ~3. 0GHz)
s-ar potrivi cel mai bine cu 1030.

Din fericire, placa aceea de baza are PCIex 3.0, asa ca nu o sa fie penalizata placa video la performanta.

| Stegaru_Mihai_1999 explică (pentru NLS):

Am un procesor Intel Pentium g620, pe care vreau sa il schimb cu un i 3 3220, dar placa de baza are piex 2.0. Din cate stiu pci express 2.0 si 3.0 sunt la fel de compatibile.

| NLS a răspuns (pentru Stegaru_Mihai_1999):

Sunt compatibile fizic, însă când pui o placa ce are pciex 3.0 in slot 2.0, nu va merge la adevărată ei putere... Însă, m-am uitat pe pagina producătorului la modelul tău și are pciex 3.0. (de obicei nu prea greșesc la chestiile astea)

Vezi? Exact cum ma gândeam eu. Cu g620 nu prea are sens sa pui o 1030, insa cu i3 3220 viitorul suna bine.

| Stegaru_Mihai_1999 explică (pentru NLS):

Mersi, totusi am deschis unitatea si la slotul de placa video, mai sus scrie Pci Express 2.0.

| NLS a răspuns (pentru Stegaru_Mihai_1999):

Https://www.asrock.com/mb/Intel/H61M-VS/index.asp#Specification

Da, asa e, pe placa scrie 2.0.
Eu am citit la specificatii,
si acolo scrie ca slotul x16 e 3.0
...si mai are un slot x1, acela scurt, alb (care e 2.0) si e oricum pentru altceva decat placi video.
Posibil sa fie greseala, desi NU au voie sa faca asemenea greseli, si sa nu le corecteze.
Pozele de multe ori sunt doar ca referinta, insa macar specificatiile tehnice trebuie sa fie 100% corecte.

In fine, nu conteaza, placa merge infipta, si daca pui un procesor mai puternic, se va impaca de minune cu el.

Daca ai ceva asteptari de la jocuri, si un monitor de 24", iti recomand sa nu dai banii pe 1030, si sa strangi pentru un 1050, desigur, si desigur, pentru procesorul acela mai puternic...
Daca ai monitor de 19-22, atunci e ok si 1030.

| NLS a răspuns (pentru Stegaru_Mihai_1999):

- 1 x PCI Express 3.0 x16 slot (blue @ x16 mode)
- 1 x PCI Express 2.0 x1 slot

*PCIe Gen3 is supported on 3rd Generation of Intel® Core™ i5 and Core™ i7 CPUs.

Deci mai degraba poza e aiurea, fiindca au pus si nota cu steluta dedesubt>>> PCIex 3.0 (Gen3) e suportat, insa doar pe procesoarele i5 si i7 Ivy Bridge (3rd Generation Intel CPUs)

Deci pe i3 si Pentium Dual Core e limitata la PCIex 2.0 (atat pe Sandy cat si pe Ivy Bridge)

| Stegaru_Mihai_1999 explică (pentru NLS):

Mersi mult de recomandări si explicări!