| dumdum167 a întrebat:

Salut
as vrea sa va intreb,daca imi cumpar un laptop care nu are in el un ssd,se poate conecta unul, dar impreuna cu hadd-ul?
am vazut ca laptopurile care au si ssd incorporat costa cam mult...

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Exista mai multe posibilitati, depinde insa de laptop
1. Cele care nu au unitate optica, si au doar hdd, raspunsul e: da, se poate conecta ssd-ul in latpop, dar ai nevoie de un rack ca sa conectezi hdd-ul ca si hdd extern.
2. Exista laptop-uri care mai dispun de un port pentru hdd/ssd. De obicei sunt foarte scumpe, aici pastrezi totul intact.
3. Pentru laptop-urile care au unitate optica, aplici fie 1, fie : iei un adaptor de la optic la hdd sata de laptop. Arata cam asa: http://www.amazon.com/......B004XIU4T2 dar gasesti si prin tara. Scoti unitatea optica, pui hdd-ul acolo, iar in locul hdd-ului pui ssd-ul.

| dumdum167 explică (pentru sltlp):

Da,asta am vazut si eu. mersi!

1 răspuns: