| anonim_4396 a întrebat:

As vrea si eu neaparat un iMac nou, si vad pe site-ul celor de la Apple ca este exagerat de scump ultimul model, si ei nu prezintă decat ultima generație. As vrea sa stiu de pe ce site serios găsesc iMac nou, Penultima generatie (2011-2012), nu mai vechi dar nici ultima; nu ma interesează specificatiile, RAM, HDD, etc, nici ofertele SH, vreau sa stiu unde găsesc cel mai ieftin iMac, multumesc.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Ok ma uitai acum si am vazut ca intr-adevar au afisat online doar cele din generatia noua, iar preturile sint intre 1300-2000 de dolari.Am intrat si am vorbit cu ei si am interbat daca au si ceva modele mai vechi.Cind intri acolo la imac ai undeva in coltul din dreapta sus chat now.Acolo poti vorbi cu un tehnician si sal intrebi ce cauti.Singura cehestie ests ca trebuie sa comunici in engleza.Mia spus ca au si modele mai vechi dar refurbished, ceea ce si tu poti gasi daca dai pagina de pe sitele lor in jos si acolo undeva ai la More Stores prima daca nu ma insel Refurbished & Clearance. Itri acolo si cauti ceti place.Chestia ata este tocmai jos jos de tot pesitele lor.Si acolo mai ai la Storre Services si Customize Your Mac, unde poti tu alege asa cam ce procesor vrei, ce video si memorie vrei si nu stiu ce mai poti alege.Deci cauta si vei gasi si preturi si modele si caracterisitici.Si daca vrei un sfat ingtra si la www.sony.com si cauta acolo la seria L ca au si Sony din astea dar se numesc All in one si sint superbe.Eu dupa ce am vazut toate astfel de desctopuri ca de fapt astea desctopuri sint am preferat Sony. Apple sint mult prea scumpi si nu justifica pretu. Sper sa te ajute ce am spus. Apoi dupa ce vezi modele pe sitele de la Apple sau Sony poti intgra si cauti aceleasi modele si pe ebay si faci o comparatie si dupa stii ce alegi.A sa nu uit la Sony daca intri cauta apoi sa intri pe nord america nu pe europa sau Romania, cauta americasi acolo cauti ca poti cumpara si tu online.Eu cum am spus prefer Sony decit Apple in acest caz.Un Apple cu aceleasi proprietati ca un Sony costa cu citeva sute mai mult, chiar cu 5 sute sau uneori si mai mult.Si nu vad de ce sa dai atita.Dar daca esti fan Apple atunci cauti unde am spus si gaaesti.Bafta si spor la cautari.