| Nicu_Colev_Alexandru_1995 a întrebat:

Salut

Aseara m-am decis sa sa fac un reset de bios nu preavand experienta necesara ....am scos doar bateria, am lasat-o 5-10 sec dupa care am pus-o iar, acum bucuros am vrut sa instalez wind 7 si cand ajung la : stergea partiliilor sau formatarea lor nu apare nimic mai jos scrie ca trebuie sa sau pe Load nu stiu cum sa caut driver de la hard...

Ce pot face in privinta asta va rog... :(

Ps : Am placa de baza de la Gigabyte : GA-H61M-S2PV

Poza : http://i60.tinypic.com/o5x6w0.jpg

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa resetezi un bios, el trebuie sa functioneze la parametrii normali si alimentat la 2. 8vmin si max 3.3v.Pe placa de baza ai doi pini si in dreptul lor scrie CLR_CMOS.Ii pui in scurt cu un jumper si il lasi 20 de sec.(la tine vezi ca e langa conectorii front pannel)
Apoi urmezi pasii de instalare a windows-ului si daca iti cere driver poti incarca diveri de pe o discheta sau usb flash.Intri pe pagina lor de la downloads si pui pe stick SATA /RAID/AHCI, apoi incarci driverii de acolo.

| Nicu_Colev_Alexandru_1995 explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu, nu ma descurc ma poti ajuta cumva?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nicu_Colev_Alexandru_1995):

La ce nu te descurci? bios sau sa incarci driverul pentru dispozitivele de stocare?

| Nicu_Colev_Alexandru_1995 explică (pentru anonim_4396):

Bios sad am incarcat driveru care mi-ai spus pe un stick de 16 gb sonny, am incercat sa bag drivere fara sa mai scot jumper-ul adica l-am lasat asa ....am dezarhivat componentele driverului pe stick mi-l citeste si cand dau sa se instaleze se incarca ce se incarca si revine imd la sectiunea formatare si imi da acelasi mesaj, trebuie sa scot si jumber-ul?

| Nicu_Colev_Alexandru_1995 explică (pentru anonim_4396):

Am mai incercat sa fac asta direct din bios si dupa update bios driver ceva de genu uite http://i58.tinypic.com/108ffd4.jpg e folositor?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nicu_Colev_Alexandru_1995):

Wow, stai ca te-ai incurcat rau.Ai avut dreptate, dar n-ai spus ca nu te pricepi deloc.

Jumperul CRL_CMOS il tii 10-20 sec si apoi il scoti.Acolo ai terminat SCOATE JUMPERUL SI GATA! NU FACI UPDATE DE BIOS!

Acum continua instalarea windows-ului.

Pasii sunt urmatori daca nu-ti apare nicio partitie in meniul de instalare(ma refer la primul link postat de tine in intrebare)

Load driver(dar ma indoiesc ca ai pus pe stick driverii necesari)

Pune pe un stick driverii pentru HDD.II GASESTI PE SITE-UL PRODUCATORULUI SI CAUTI MODELUL PLACII TALE DE BAZA.

Numai dupa ce ai gasit modelul, intri la sectiunea download si cauti SATA RAID/AHCI.

Hai ca intru pe Cam si iti explic de acolo ca sa fiu sigur ca nu-l prajesti.Iti las mesaj privat.

| Nicu_Colev_Alexandru_1995 explică (pentru anonim_4396):

Deci i-am gasit model tot i-am loat SATA RAID/AHCI pentru windows 7 64 dar il instalez si tot nu se vad partitiile nici nu stiu daca s-a instalat

| Elynad a răspuns:

La pornire apesi Delete pentru a intra in BIOS. Acolo potrivesti data si dai un load BIOS default. Apoi verifici daca hard-ul e vazut de BIOS. Daca nu e vazut verifici cablurile de la hard. Daca il vede dai salvare si iesi din BIOS.